Anasayfa / Bebek Bakımı / Yenidoğan Bebeklerde Sarılık

Yenidoğan Bebeklerde Sarılık

Sarılık bir çok bebeğin doğumuyla birlikte görülebilen bir rahatsızlıktır ancak sezaryen ile dünyaya gelen bebeklerde sarılık riski daha yüksek seviyede olmaktadır. Ayrıca erken doğumla dünyaya gelen prematüre bebeklerde de görülebilmektedir. Sağlıklı bebeklerin ise hemen hemen 3/2 ikisinde, prematüre doğumların neredeyse tamamında, ilk iki hafta içerisinde mutlaka sarılık görülmektedir. Sezaryen ile dünyaya gelen bebeklerde ise, sarılık olma ihtimali daha yüksek ve risklidir. Sezaryende bu oranın yükselmesinde ki en büyük nedenlerden bir tanesi kandaki bilirubin düzeyinin artışıdır. Bu duruma bağlı olarak sarılık tetiklenir ve ortaya çıkar. Bu madde sonucu oluşan sarılık hemen tedavi edilmediği taktirde, kan içerisinde çok yüksek seviyelere kadar ulaşarak , Kemicterus isimli bir hastalığın oluşmasına yol açar ve bu hastalık çok ciddi reaksiyonlar göstermesiyle bilinen, ölümcül bir hastalığa kadar gidebilmektedir.

Ancak yeni doğan bebeklerde görülen sarılık genellikle çok ciddi durumlara kadar ilerlemez ve fizyolojiktir. Bu tür fizyolojik sarılıklar, doğumu takiben 2 gün içerisinde meydana gelir ve 2 hafta içerisinde son bulur. Bu tür sarılıklarda, genel anlamda çok ileri derecede tedavi gerekmez ve basit tedavilerle sonlandırılabilmektedir. Diğer yandan bazı prematüre bebekler ve anne sütüne devam eden bebeklerde sarılık süresinin daha uzun sürdüğü ancak geçtiği saptanmıştır.  

Bebeğiniz 1 aylık olduktan sonra hala sarılık devam ediyor veya belirtileri geçmediyse, kesinlikle çok detaylı bir incelemeden geçmelidir. Bazı sarılıklarda, kalıcı etkiler meydana gelebilir ve bu durum ilerleyen yaşlarda başka sorunlarla kendini gösterebilir. Doğumdan sonra ilk gün içerisinde meydana gelen sarılıklar ise, mutlaka kontrol altında tutulmalı ve hastalığın ömrü mümkün olduğu kadar en aza indirilmelidir. Bunların dışında, yeni doğan bebeklerde sarılık görülmesinin bir diğer nedeni de, anne, babanın kan uyuşmazlığıdır, kan uyuşmazlığı olan çiftlerin bebeklerinde, pek çok rahatsızlığın olabileceği gibi, sarılık olarak doğan bebeklerin sayısı da oldukça fazladır. Sarılık tedavisinde güneşe çıkartılan denek bebeklerin renklerinin normale döndüğü ve güneşin sarılık hastalığında tedavi edici etkileri olduğu görülmüştür. Ancak çok ileri derecede seyreden ve tedavi süreci çok ağır olan sarılıklarda kan değişimine kadar pek çok tedavi yöntemi izlenebilmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz pek çok sebepten dolayı sarılık hastalığı görülebilir. Yeni doğan bebeklerde sarılık hastalığının tespiti ve tedavi edilmesi için hastaneden çıkmadan önce bebeğinize gereken testleri yaptırın ve sarılık hastalığı ortaya çıktığı taktirde, asla tedavisi tam anlamıyla tamamlanmadan hastaneden ayrılarak eve geçmeyin. Ev ortamında tedavi edilemeyen bazı bebeklerde, ilerleyen sarılık rahatsızlıkları nedeniyle, kalıcı hasarlar yaşayabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir