Anasayfa / Bebek Bakımı / Yenidoğan Bebek Rahatsızlıkları

Yenidoğan Bebek Rahatsızlıkları

Yenidoğan bebeğiniz bağışıklık sisteminin tam olarak gelişmemesi ve kronik bazı rahatsızlılları yaşayabilmektedir. Yenidoğan bebekler de en çok karşılaşılan rahatsızlıkları inceledik.

Yenidoğan Bebek Göbek ve Kasık Fıtıkları

Göbek fıtıkları bazı bebeklerde doğuştan kronik olarak görülebilmektedir. Bu rahatsızlığın tedavisiyle ilgili toplumda yaygın olarak görülen demir para koyma ve bağlama gibi eylemler, kesinlikle tedavi edici değildir. Bu rahatsızlıklar doğaldır ve kendiliğinden geçmektedir. Ancak çapları 2.5 cm üzerinde olan rahatsızlıklar doktor kontrolü gerektirmektedir.

Kasık fıtıkları ise daha ciddi bir rahatsızlıktır ve kendi kendine düzelme özelliğine sahip değildir. Doktor kontrolünde takip altına alınmadığı taktirde, kangrenleşmeye kadar gidebilir. Bebeğin sağlığı göz önünde bulundurularak, elverişli şartlar oluşturulduğunda ameliyat edilmesi gerekmektedir.

Yenşdoğan Bebeklerde Doğumsal Kalça Çıkığı

Yenidoğan bebeklerde kalça eklemi düzenli şekilde takip altında tutulmalıdır. Doktorunuzun kontrolü altında, kalçanın deri kıvrımlarının sorunsuz olması, bacakların düzgün ve eşit uzunluklarda olması ve kalça eklemleri hareketliliği kontrol altında tutulmalıdır. Kalça eklemlerinde meydana gelen anormal durumlar, yenidoğan bebeğinizin ilk aylarında fark edilirse, basit önlemlerle tedavi edilebilir. Özellikle sıkı kundak çok zararlıdır ve asla yapılmamalıdır.

Yenidoğan Bebeklerde Doğum Travmaları

Özellikle zor doğumlarda görülen bir durumdur. Çoğu baş kısmında meydana gelen şişliklerle kendini gösterirken, bazı durumlarda ise, sinir yaralanmalarının derecelerine göre, el, kol ve vücudun çeşitli noktalarında geçici felçler görülebilmektedir. Bu gibi durumlar doğumdan yaklaşık 15 gün sonra fark edilebilmektedir. Oluşan bu sertlik, boyun kaslarının içerisinde meydana gelen kanamalardan dolayı oluşmaktadır. Bazı durumlarda boyun ve baş egzersizleri yeterli olurken, bazen ise masaj uygulamalarıyla tedavi edilmektedir. Bu gibi hafif tedavi yöntemleriyle tedavi gerçekleşmezse, ameliyat yapılmaktadır. Ayrıca yüzde asimetrik bozukluklara ve baş kısmının bir tarafa doğru eğilmesi gibi sorunlara neden olmaktadır.

Yenidoğan Bebeklerde PKU Deneyi

PKU deneyi genel olarak doğumdan 1 hafta sonra yapılmaktadır. Bu kontrolde topuktan bir miktar kan alınır ve zeka geriliğinin sebeplerinden biri olan, fenilketonüri bileşenleri araştırılır. Bu deney sayesinde belirlenen vakalar, zeka geliştirici özel mamalarla beslenir ve bazı tedavi yöntemleri uygulanarak, zeka geriliği önlenebilir. Doğumunuzu hastanede yaptıysanız, bu testi doktorunuz uygulayacaktır. Ancak evde doğumlarda, doğumdan 1 hafta sonra hastaneye başvurularak bu testler uygulanmalıdır.

Yenidoğan bebeğinizi, doğumun ardından sürekli olarak doktor kontrolünde tutmalısınız. Bu sayede yaşanabilecek bir rahatsızlığın erken teşhisi ile tedavisi çok daha kolay olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Bebeklerde Ek Gıdaya Başlangıç

Bebekler dünyaya geldiklerinde ilk altı aydan sonra anne sütünün takviyesi amacıyla ek gıdalar almalıdırlar. Burada …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir