Anasayfa / Bebek Bakımı / Yeni Doğan Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalı ?

Yeni Doğan Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalı ?

Yeni doğan bebeklerin tespit edilebilmiş bir uyku düzeni olmadığı görülmüştür. Bazı veriler yeni doğan bebeklerin günde 16 saat uyuduğunu göstermiştir. Ancak bebeğini doğurmuş anneler, bilirler ki gerçekte bu durum pek öyle değildir. Yeni doğan bebekler genellikle 10 saat civarı uyurlar ve uyku düzenleri bozukluk gösterir. Ayrıca bu uyku saati düzensizdir ve hangi aralıkla olacağı belli değildir. Bu sebeple, yeni doğum yapmış bir annenin, bebeği ile birlikte uyuması ve bebeği uyandığında uyanması gerekmektedir. Aksi halde uykusunu alan bebek anneyi de uyutmaz ve anne çok uykusuz kalarak süt kalitesi ve miktarında azalmalar görülebilir. Bu zorlu süreçte günlük faaliyetlerini ve bebeğin bakımını birlikte yürütmeye çalışan annelere, diğer aile fertlerinin yardımcı ve anlayışlı olmaları gerekmektedir.

Yeni doğan bebeğin doğumundan 2. aya kadar geçen süreçte bu zorlu dönem devam etmektedir. 2. ayın ardından ise, bebeklere doğru uyku düzeninin edinilmesi için, belirli eğitimlerin verilmeye başlanması gerekir. Yeni doğan bebeklerin uyku düzenini sağlamak için belirli yöntemleri izlemek gerekiyor. Bu yöntemlerden ilki yeni doğan bebeğin yatağının annesinin odasında olması, ancak bebek asla kendi yatağı haricinde annenin yatağına yatırılmamalıdır. Ancak yeni doğan bebeklerin yüz üstü ve sırt üstü yatırılması çok zararlıdır ve uykuda bebek ölümlerinin çoğu bu nedenle gerçekleşmektedir. Yeni doğan bebek için en iyi uyku pozisyonu yan yatmasıdır, bu pozisyonu sağlayabilmek için yastıklarla destek yapmanız gerekebilir. Yeni doğan bebek yalnızca bir yetişkinin kontrolündeyken yüz üstü ve sırt üstü yatırılabilir.

Ayrıca bebeğin yattığı yatak, mümkün olduğu kadar rahat olmalı ve yatağında oyuncak bulunmamalıdır. Yatağında oyuncak olursa, uyku arasında uyanarak ani hareketler yapabilir ve kendine zarar verebilir.

Bunların dışında bebeğiniz uykuya hazırlanmadan önce altının temiz olduğundan emin olarak, karnının tok olduğuna emin olmalısınız. Bebeğiniz başka yerlerde uyuduğunda, yatakta uyuma eğitimi alamaz, bu nedenle uykusunun geldiğini anladığınızda yatağına yatırmalısınız. Ayrıca bebekler her ağladığında koşarsanız, bebek bunu bir çağrı mekanizması olarak algılar ve sizi her görmek istediğinde ağlar ve bu durum ilerleyen yaşlarda şımarıklık olarak geri döner. Bu durumun önüne geçebilmek için, bebeğiniz ağladığında bir kaç dakika yanına gitmeyin ve ağlamaya devam eder ve susmazsa bebeğinizin yanına giderek ilgilenin. Bu sayede bebeğiniz gerçekten bir sıkıntısı olduğu için ağlamıyorsa 1,5 – 2 dakika içerisinde ağlamayı kesecektir.

Son olarak bebeğinizin, gece ve gündüz kavramlarını oluşturabilmek için, bebeğinizin gündüz uyumasını engellemeniz gerekmektedir. Bunun için gündüz onu çok aşırı derecede yormayacak kendi bünyesine uygun aktiviteler seçmeli ve çocuğunuzu mümkün olduğu kadar uyanık tutmalısınız. Bu sayede bebeğiniz gece uyanmaz ve sizi de uykusuz bırakmamış olur. Bebekler ne kadar uykularını alırsa aldın gece mutlaka uyanır ve meme emmek isterler, bunun için her gece en az 2 kez bebeğiniz uyandığında onu emzirin ve yeniden uyumasını sağlayın. Bu şekilde bir kaç hafta devam ettikten sonra bebeğiniz düzenli hayata ve gece gündüz kavramlarına alışacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir