Anasayfa / Bebek Bakımı / Yeni Doğan Bebek Bakımı İpuçları

Yeni Doğan Bebek Bakımı İpuçları

Bebek doğduktan sonra eve ilk geldiğiniz gün kendinizi çaresiz ve bilgisiz hissedeceksiniz. Bu kritik dönemde, daha önceden tecrübe sahibi olanlar ve diğer aile fertleri size yardımcı olacak, ancak yinede yanınızda her dakika doktorunuz olamayacağı için sıkıntılı anlar yaşamanız çok doğal. Sizin için özel olarak hazırlamış olduğumuz yazı dizisinde, yeni doğan bebeğinizin tüm semptomlarını detaylı şekilde incelemeye çalıştık.

Yeni Doğan Bebeklerde Emzirme:

Bebeğiniz dünyaya geldiği ilk günlerde tüm refleksleri düzensizdir ve onu düzenli hayata sokmadan önce yeterli enerjiyi kazanabilmesi için her istediğinde emzirmelisiniz. Göğüslerinizdeki sütün azalması ve yeni süt üretimi için, her iki göğüs aynı oranda, emzirilmelidir. Aynı göğüsten 10 dakikadan fazla süt emildiğinde şekerli süt yerini yağlı süte bırakır ve bu süt de bebeğiniz için gereklidir. 10 dakikadan sonra gelen süt bebeğinizde doygunluk hissi yarattığı için iki göğüsten eşit miktarda emzirmek, bebeğinizin daha fazla süt emmesine olanak sağlayacaktır. Yeni doğan bebeğinizin günde ortalama 10 kez beslenmesi mümkündür, bunun dışında ilk 6 ay, geceleri de uyanarak beslenmesi çok normal ve olması gereken bir durumdur. Bunun dışında düzenli şekilde emzirilen bebeğe ekstra su verilmesi gerekmez. Ayrıca ilk 6 aydan önce katı gıda ve mama asla verilmemelidir.

Yeni Doğan Bebeklerde İdrar Sıklığı ve Dışkı

Bebeğiniz ilk doğduğunda günde 8 kez dışkı yapabilir. Bu normal bir durumdur ve endişe edecek bir şey yoktur. Ayrıca bu dönem içerisinde sürekli olarak anne sütüyle beslendiği için dışkısı cıvık olacaktır ve bu durum çok normal bir durumdur. Anne sütü dışkının altın sarısı bir renkte olmasını sağlarken, mama yiyen bebeklerde ise dışkı daha kıvamlı ve gün içerisinde gerçekleşen dışkılama sayısı daha azdır. Mama yiyen bebeklerde ara sıra kabızlık belirtileri de görülebilmektedir, endişelenmeyin. Ayrıca sağlıklı bir bebek günde 8 kez kadar idrar yapabilmektedir.   

Yeni Doğan Bebeklerde Alt Değiştirme

Bebeğinizin altını çok kısa periyotlarda değiştirmeniz gerekmektedir. Özellikle yemeklerden hemen sonra bebeğinizin, sindirim sistemi hızlı çalışır ve bebeğiniz çok hızlı şekilde dışkılar, yani yemeklerden 15 dakika sonra bebeğinizin altını değiştirmelisiniz. Yeni doğan bebeğin altı çok kirli olmadığı sürece silinmesi yeterli olacaktır, ancak altı çok kirlendiyse sıcak suyla çok az yıkayabilirsiniz. Gün içinde her dışkılamada bebeğin yıkanması, özellikle kış aylarında soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Ayrıca bebeğinizin altı kirli kalır ve 3 saat kadar değiştirmeye fırsat bulamazsanız, bebeğiniz pişik olacaktır.

Yeni Doğan Bebeklerde Göbek Bakımı

Yeni doğan bebeğinizin göbeğini günde 2 kez alkollü pamuk ile silmenizde fayda vardır. Bu sayede göbek mikrop kapmadan 2 hafta içerisinde düşecektir. Ayrıca göbek bağı düştüğünde çok hafif bir kanama görülebilir, bu çok normaldir.

Yeni Doğan Bebek Banyosu

Yeni doğan bebek, göbek bağı düşene kadar banyo yaptırılmaz, göbek bağı düştükten 1 gün sonra banyo yaptırılabilir. Göbek bağı düşünceye kadar, bebeğinizin her yerini yumuşak bir bezle silmeniz uygun olacaktır. Bunun dışında, genital bölgelerin her dışkılamadan sonra detaylı şekilde steril bezlerle silinmesi gerekmektedir.

Ancak bazı durumlarda ameliyat geçiren ve cildinde yara bulunan bebeklerin, göbek bağı düşmeden ılık suyla silinmesi gerekebilmektedir. Bu gibi durumlarda doktorunuz en iyi yönlendirmeyi yapacaktır. 

Yeni Doğan Bebeklerde Cilt Bakımı

Yeni doğan bebeklerin her banyodan sonra kremlenmesi ve özel bakımlar uygulanması gerekmemektedir. Bebek cildi çok hassas olduğu için, bu krem ve yağlar gözenekleri tıkayarak terlemeyi ve cildin nefes almasını önleyebilir. Bu gibi durumlarda minik sivilceler meydana gelmektedir. Yeni doğan bebeğinize, sadece cildi kuruyarak çatladığında krem ve losyon sürmeniz gerekmekte, aksi halde bu tür maddelerden uzak tutmanız gerekmektedir. Ayrıca bebeğiniz kuru cilt yapısına sahipse, fazla banyo yaptırmayın, banyo yaptırırken de suyuna bebe yağı ilave edin, bu sayede cildi nemli hale gelecektir.

Yeni Doğan Bebeklerde Tırnak Bakımı

Bebekler yeni doğduklarında her şeyi merak ederler ve en fazlada kendilerini tanımaya çalışırlar bu nedenle elleri hep yüzlerindedir ve istemeden kendilerine zarar verebilirler. Bu hareketli dönemde bebeğinizin tırnaklarının uzun olması, yüzüne zarar verebilmesini kolaylaştıracağından, bebeğinizin tırnak bakımı çok önemlidir. yeni doğan bebeğin tırnaklarını, bebekler için özel olan tırnak makasıyla kesmelisiniz ve tırnak makası ona özel olmalı, ancak bu sayede hijyenik bir şekilde tırnak bakımı yapabilirsiniz. Bazı durumlarda ise kesilemeyen tırnakların çok hafif şekilde törpülenmesi yeterli olacaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir