Anasayfa / Cilt Bakımı / Sivilce Oluşumu ve Sivilce Tedavisi

Sivilce Oluşumu ve Sivilce Tedavisi

İnsanlar ergenlik dönemleri başta olmak üzere çeşitli dönemlerde sivilce problemi ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Sivilceler elbette istenmeyen bir durum ve dış faktörlere bağlı olarak deri altında oluşan yağ akneleri şeklinde tanımlanıyor. Sivilce oluşumunun görüldüğü en doğal dönem ise ergenlik dönemleri. Ergenlik dönemlerinde değişen hormonel dengeler sivilcelerin oluşmasına neden olmaktadır. Sivilceler tedavisi çok zor olmayan bir sorun ancak fiziksel özelliklerin bu kadar ön planda olduğu günümüzde can sıkabiliyor. Halk arasında sivilce olarak adlandırılan bu durumun tıp dilindeki adı ise akne şeklinde anılıyor.

Sivilcelerin meydana gelmesindeki en önemli nedenlerden bir tanesi de, cildin normalden fazla yağlanması ve bu aşırı yağlanmaya cevap veremeyen yağ bezlerinin doğru şekilde işleyememesi, olarak açıklanabiliyor. Açıklayacak olursak, doğru şekilde çalışmayan yağ bezeleri ciltte meydana gelen yağlanmaları cilt altında hapseder, cilt altında kalan bu yağlar zamanla ufak iltihaplanmalara dönüşür ve minik kist oluşumlarına neden olur.

Daha çok ergenlik dönemlerinde oluşan bu durum, ergenlik dönemindeki hormonel değişimlere bağlı olarak, ciltte oluşan fazla yağlanmanın, deri altına toplanması ile, iltihaplanmalar oluşturması, şeklinde açıklanabilir.

Sivilce Neden ve Nasıl Oluşur?

Sivilce özellikle ergenlik dönemlerinde değişen hormonel bozukluklar sayesinde oluşabildiğinden bahsetmiştik. Sivilce oluşumu ayrıca, kullanılan kozmetik ürünlerinin cilde zarar vererek gözenekleri tıkaması ve cilt üzerinde beklenmeyen reaksiyonlar göstermesi ile de oluşabilir. Bu ürünler sayesinde rahat şekilde hava alamayan cilt deri altında minik iltihaplanmaların oluşmasına neden olur.

Bunların haricinde aşırı şekilde terleyerek, güneşin altında uzun süre geçirmek, cildin ihtiyacı olan vitamin ve bileşenleri kaybetmesine neden olacaktır. Diğer yandan, aşırı stres, hava kirliliği, üzüntü ve diğer dış faktörlere bağlı olarak cildimize temas eden bileşenler sayesinde, cildimiz yeterli oranda nefes alamaz hale gelebilir. Tüm bu nedenler sivilcelerin oluşması için gerekli olan zemini oluşturmaktadır.

Tüm bu dış faktörlerin yanı sıra, vücudunuzda meydana gelen hormonel bir bozukluk yüzünden de sivilcelenmeler görülebilir. Sivilceler uzun süre geçmiyor ve tüm tedavi yöntemleri faydasız kalıyorsa, kesinlikle bir doktora başvurmalı ve vücudunuzda hormonel bir bozukluk olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz.

Sivilceler Nasıl Tedavi Edilir?

Sivilceleri kendi imkanlarınızla doğal yollarla tedavi etmeniz mümkündür. Bunu doğal yönden yapmak için bir miktar yoğurt ve limon suyunu karıştırarak cildinize uygulayabilirsiniz. Bu doğal maskenin içerisinde bulunan limon suyu cildinizdeki mikropları öldürerek detoks uygulayacaktır, yoğurt ise cildinizin kurumasını önleyecek ve doğal nemlendirici özelliği görecektir.

Bu doğal maske sivilcelerinizi tedavi ediyorsa çok önemsiz derecede bir sivilce probleminiz var demektir. Ancak doğal maskeler sivilcelerinizin geçmesine yardım etmiyorsa kesinlikle bir uzmandan yardım almakta fayda var demektir. Yoğun sivilcelerin görüldüğü cilt tiplerinde tedavi süreci çok uzun zamanlar devam edebilir. Bu uzun süreyi kendi yöntemlerinizi kullanarak daha uzun ve içinden çıkılmaz bir hale getirmektense uzmanlardan yardım alarak sivilcelerden kurtulmak en yerinde karar olacaktır.

Cildinizde meydana gelen sivilcelerin hangi evrede seyrettiğini tam anlamıyla bilmediğiniz için, tedaviye hangi aşamadan başlamanız gerektiğini tam olarak bilemezsiniz. Hal böyle olunca yanlış tedavilerle boşa zaman geçirmek yerine bir uzmandan yardım almak en doğrusu olacaktır.

Ancak ergenlik dönemlerinde boş yere doktorlara gidip para harcamanıza gerek yok. Bu dönemlerde oluşan hormonel dengelerin değişimi sebebiyle sivilcelenmelerin görülmesi çok normaldir. Her insan gibi ergenlik dönemi sona erdiğinde bu sivilcelerde kaybolacaktır.

Normal seyir haricinde görülen ağır sivilcelenme dönemlerinde, doktor kontrolünde olmak üzere, karaciğere etki eden antibiyotik tedavileri uygulanabilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir