Anasayfa / Diyet / Sağlıklı Kilo Vermede Uykunun Önemi

Sağlıklı Kilo Vermede Uykunun Önemi

Son yılların en büyük sorunlarından bir tanesi, kilo problemi olarak dikkat çekiyor. Eskiden kilo alma sürecinin fazla besin tüketmekten dolayı yaşanan bir problem olduğu düşünülürdü. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalara göre kilo alma sorunu sadece fazla besin tüketimine bağlı olarak değil, bazı dış faktörlere bağlı olarak da görülmekte. Bunlardan en önemlisi düzenli uyku olarak açıklanıyor. Ardından stres, yoğun iş tempoları, vaktinde alınamayan öğünler şeklinde açıklanabilir.

Tüm bu dış faktörlere bağlı olarak insan vücudu çeşitli reaksiyonlara uğruyor ve hormonlarda yavaşlamalar meydana geliyor. Ayrıca yoğun stres ve uykusuzluk zararlı besinlerin tüketilmesine zemin hazırlıyor ve tokluk hissini ortadan kaldırıyor. Uykusuzluk ve yoğun stres altındaki insanlarda metabolizma bozulmalarına varana kadar pek çok rahatsızlık görülebiliyor.

Sağlıklı şekilde kilo vermek ve forma girmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken hormonlarınızın düzene girmesini sağlamak ve metabolizmanızı hızlandırmak olmalıdır. Uzmanlar tarafından, uzun yıllara dayanan araştırmalar göstermiştir ki, yeterli miktarda uyku uyumayan insanlar, yeterli miktarda uyku uyuyan insanlara nazaran, daha fazla ve daha hızlı kilo almaktadır.

Sağlıklı bir vücut yapısı için bir gün içerisinde en az 7 saat uyku uyumalıdır, bu sayede, vücudunuz melatonin hormonunu yeterli oranda salgılar ve büyüme hormonu seviyelerinde düşüşler yaşanmamış olur. 7 saatin altında uyku uyuyan insanlarda, şişmanlığı önlemesiyle bilinen leptin hormonunda azalmalar meydana geldiği saptanmıştır. Yetersiz uykunun beraberinde getirdiği bu gibi hormonlarda görülen değer azalışları sayesinde açlık hissi normalde olması gerekenin üzerinde seyrediyor. Az uyku ile, açlık hissini oluşturan Ghrelin hormonu salgılanması normalin üzerinde artış gösteriyor, bu hormonun artışıyla beraber yemek yeme hissi tetikleniyor ve normalin üzerinde besin tüketimine neden oluyor. Tüm bu durumlar bir araya geldiğinde, fazla besin tüketimi ile kilo verme sürecide başlıyor.

Ayrıca günlük 7 saatin altında uyuyan insanlarda enerji depolanması tam anlamıyla sağlanamıyor, yeterli miktarda enerji alamayan vücut bu açığını besinlerden gidermeye çalışıyor ve beyin sürekli gıda alınması yönünde mesajlar iletiyor. Beyin tarafından yapılan bu tetiklemeler, normalin üzerinde besin tüketilmesini ve fazla kilo almayı beraberinde getiriyor. Bu şekilde sağlıksız ve fazla besin tüketimi ile, kilo alma süreci başlıyor ve hormonlar zamanla zarar görüyor.

Düzenli Uyku İle Düzenli Kilo Verin

– Uyuduğunuz ortamın sessiz ve sakin olması çok önemlidir. Radyo televizyon gibi gürültülü cihazların çalıştığı ortamlarda uyursanız, vücudunuz tam anlamıyla enerji depolayamaz ve uyku kaliteniz yarı yarıya düşer. Uykunuzda yeterli miktarda depolayamadığınız enerjiyi zararlı besinleri tüketerek alma yoluna gidersiniz ve bu besinler size kilo olarak geri döner.

– Diğer yandan uyuduğunuz ortam karanlık olmalıdır. Karanlık olmayan ortamlarda uyuduğunuz taktirde vücudunuzun onarım hormonlarından biri olan melatonin hormonu seviyeniz yükselir ve bu hormonun yükselmesiyle birlikte kilo alma sürecide başlamış olur.

– Erken kalkacağınız iş günleri başta olmak üzere, geceleri çok geç saatlere kadar ayakta kalmamanız gerekiyor. Gece saat 24:00’dan önce kesinlikle uyumalısınız ve en az 7 saat uyuyacak şekilde uyku düzeninizi ayarlamalısınız. Bu sayede yeterli miktarda enerji depolayabilir, kaliteli bir uyku düzenine sahip olabilirsiniz.

– Ayrıca yatmadan önce asla yemek yememelisiniz, bu durum büyüme hormonunu negatif yönde etkileyecektir. Akşam yemeğinde hafif besinler tüketmeye özen gösterin ve akşam yemeğinden sonra yağlı ve kilo aldırıcı besinlerden uzak durun. Ancak bu şekilde beslenirseniz uykuda kilo vermeniz mümkün olacaktır.

Doğru bir uyku düzeni ve programlaması ile vücudunuzu kilo verme sürecine en iyi şekilde hazırlamanız mümkün olacaktır. Uyku düzeninizde yapacağınız ufak değişimler sayesinde sağlıklı bir hayata kavuşabilir, tüm yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir