Anasayfa / Güzellik / Saçlarınıza Canlılık Katmanın 10 Püf Noktası

Saçlarınıza Canlılık Katmanın 10 Püf Noktası

Saçlarınızı Güzelleştirmek için Kullanacağınız 10 Etkili Yöntem

Saçlarınız dış faktörlere bağlı olarak canlılığını kaybederek yıpranabilir. Bu yıpranmayı önlemek için sürekli olarak takviye bakımlar yapmalı ve saçlarınıza kaybettiği bileşenleri geri kazandırmak zorundasınız. Bunun için kuaförlerin önerdiği pahalı ürünlerin yanı sıra, kendi yöntemlerinizi kullanarak saçlarınızı doğal yöntemlerle koruyabilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken iyi bir bakım ve saçlarınıza gereken özeni göstermek olacaktır. Saç tipinizi iyi şekilde analiz ettikten sonra, saçlarınızın eksikliğini duyduğu yada kaybettiği bileşenleri geri kazandırmanın yolları uygulanmaya başlanabilir. Evinizde basit yöntemlerle uygulayabileceğiniz bu yöntemleri birlikte inceleyelim.

Saçlarınıza Canlılık Katmanın 10 Püf Noktası

. Saç kurutma makinaları çok yoğun şekilde kullanıldığında saçlarınıza zarar verebilir. Bu nedenle saçlarınızı yıkadıktan sonra yumuşak bir havluyla iyice kurulayın ve saç kurutma makinanızı 5 – 6 dakikadan fazla saçlarınıza tutmayın. Saç kurutma makinesinin yoğun sıcaklığı, saçlarınızın incelmesine ve kırılmasına yol açacaktır.

. Saçlarınızı yıkamak için kullandığınız şampuanlar çok önemlidir. Kullandığınız şampuanın içeriğini özellikle çok iyi araştırın, içeriğinde yoğun kimyasallar içeren şampuanlar, saçlarınızı yıpratır ve geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilirler. Bu nedenle mümkün olduğu kadar doğal şampuanları tercih edin ve saçınıza şampuanı yedirdikten sonra fazla beklemeden hemen durulayın. Bunun dışında doğal ve besleyici bir saç kremi kullanarak saçlarınızın ihtiyacı olan vitamin takviyesi ve yumuşaklığı sağlayabilirsiniz.

. Saçlarınızı çok sıcak sularla yıkamaktan kaçının, çok sıcak sular, saç diplerinde yer alan yağ tabakasına zarar verir ve saçların canlılığını yitirmesine neden olur. Diğer yandan soğuk ve ılık sular saç diplerinin canlanmasına yardımcı olmaktadır. Soğuk su sadece saç diplerimize ve saçlarımıza değil, vücudumuzun geneline çok faydalıdır.

. Saçlarınızın kırıklarını düzenli bir şekilde aldırmalısınız. Bu sayede saçlarınız sağlıklı şekilde uzar ve kırılarak düzensiz uzayan saçların önüne geçmiş olursunuz. Saçlarınızı hiç kuaföre gitmeden kendi kendinize uzasın diye beklerseniz, saçlarınızda düzensiz uzamalar ve cansız bir görünüm meydana gelir. Bunu önlemek için ayda en az bir defa kuaföre gidilerek, saç kırıkları aldırılmalıdır.

. Saçlarınızın canlanması için mutfağınızda kolaylıkla hazırlayabileceğiniz doğal saç maskeleri hazırlayın ve saçlarınıza uygulayın. Doğal saç maskeleri kimyasal ürünler gibi saçlarınıza zarar vermez ve saç diplerinizin en zengin şekilde beslenmesine olanak sağlar. Üstelik bu doğal saç maskelerini, mutfağınızda yer alan malzemeler ile kolayca hazırlayabilirsiniz.

. Evinizde hazırlayabileceğiniz saç maskeleri ile saçlarınızı besleyebilir, canlılığını kazandırabilirsiniz. Bu besleyici maskelerden biride zeytinyağı kürüdür. Elinizdeki doğal zeytinyağları ile saç diplerinizden, saç uçlarınıza kadar masaj yaparak uyguladığınızda, saç diplerinize çok iyi gelecektir ve saçlarınıza canlılık katacaktır. Zeytinyağı saçın ihtiyaç duyduğu doğal bileşenleri içeriğinde taşır ve saçlara kırılmadan uzama olanağı sağlar. Haftada en az bir kez zeytinyağı maskesi ile saçlarınızı nemlendirirseniz, çok iyi sonuçlar alacaksınız.

. Saçlarınızı toplamak için kullandığınız çeşitli aksesuarlar ve tokalar çok özenle seçilmelidir. Sert metallerden yada keskin malzemelerden üretilmiş tokalar saç tellerinizin kırılmasına ve zarar görmesine yol açabilir. Saçlarınızı lastik bir toka ile bağlayabilir, yada açık bırakabilirsiniz. Bu şekilde saç tellerinizin kopmasını ve kırılmasını önlemiş olacaksınız. Unutmayın saç kırılmaları en büyük saç problemlerinden bir tanesidir, bu nedenle saçlarınıza çok nazik davranmalısınız.

. Saçlarınızı düzenli olarak taramanız gerekiyor. Bu sayede saç diplerinizin kan dolaşımı hızlanacak ve saçlarınız sağlıklı şekilde uzama fırsatı bulacaktır. Özellikle gece yatmadan önce saçlarınızı taramanızda fayda var.

. Kuaförlerde veya evinizde saçlarınızı fönleyecekseniz kesinlikle çok dikkatli olmalısınız, yüksek ısıya maruz kalan saç telleri tüm özelliklerini kaybetmektedir. Bu tür yüksek ısılara maruz kalacak olan saçlara, önceden ısı koruyucu saç spreyleri uygulanmasında fayda vardır. Bu koruyucu spreyler sayesinde saçlarınıza uygulanan yüksek ısılar, saçınızın özüne ulaşmaz ve saç köklerine zarar vermez.

. Uygulayabileceğiniz son yöntem ise, özellikle yaz ayları başta olmak üzere tüm mevsimlerde, saçlarınızı yoğun şekilde güneşe maruz bırakmamak olacaktır. Yaz ayları başta olmak üzere güneşin yoğun olduğu günlerde, saçlarınız güneşin bu etkilerinden olumsuz yönde etkilenir. Bu gibi günlerde saçlarınızı bir şapka ile korumak yada güneşe hiç çıkmamak yerinde bir karar olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir