Anasayfa / Hamilelikte / Hamilelikte Yaşanan Bel ve Sırt Ağrıları

Hamilelikte Yaşanan Bel ve Sırt Ağrıları

Hamilelik süresince fiziksel anlamda pek çok sorun yaşanır ve bunların pek çoğu normal olarak nitelendirilmektedir. Genellikle hamilelik döneminin başlamasıyla birlikte, görülen belirtilerden bir tanesi de sırt ve bel ağrılarıdır. Bu durum gebelik döneminde meydana gelen fiziksel değişimlerin, bir parçası olarak görülmektedir. Bu ağrıların bir nedeni olarak karnınızda taşıdığınız bebeğinizin kütlesel ağırlığını düşünebilirsiniz.

Hamilelik döneminde alınan yoğun kilolara bağlı olarak, bir çok hareketiniz kısıtlı hale gelir, oturmanız, kalkmanız eskisi kadar kolay olmaz ve biçim değiştirir, buna benzer pek çok fiziksel değişim hamilelik dönemi boyunca görülmektedir. İşte tüm bu sırt ve bel ağrıları, fiziksel değişimlere bağlı olarak görülmektedir. Gebelik döneminde yoğun şekilde görülebilen, bel ve sırt ağrılarını azaltabilmek için yapmanız gereken bazı önlemler bulunmaktadır. Bunları sizler için inceledik.

Hamilelikte Yaşanan Bel ve Sırt Ağrılarını Azaltmak için Yapmanız Gerekenler

 

– Hamilelik süreci boyunca ağır yükler taşımamaya özen göstermelisiniz. Kaldırmanız gereken şeyler için evdeki diğer bireylere haber vererek yardım istemeniz en doğrusudur. Ancak kendinizin kaldırması gereken eşyalar varsa, kesinlikle ani hareketler yapmadan, yavaş hareketlerle hafif eşyaları kaldırmalısınız. Ağırlık kaldırırken belinize yük binmesini engellemelisiniz, bu sayede bebeğe de baskı oluşmayacaktır. Beliniz yerine kol ve bacaklarınıza yük binecek şekilde hamleler yapmalısınız.

– Kilonuza uygun ağırlıklar taşımak zorundasınız, kilonuzun izin verdiği ağırlıkların fazlasını taşımaya çalışırsanız, düşük riski ile karşı karşıya kalacaksınız.

– Çok düz tabanlara sahip ayakkabılar ve topuklu ayakkabılar, hamilelik sürecinde vücut yapınızı olumsuz yönde etkilemektedir. Gebelik döneminde, özellikle bu döneme uygun ayakkabıların seçilmesi en uygun seçim olacaktır. Ortopedik hamile ayakkabıları, sizi en çok rahat ettirecek ayakkabı modelleridir.

– Gebelik döneminde uzun süre ayakta durmak, bel ve sırt ağrılarını tetikleyecektir. Ancak mutfak gibi ayakta durmanız gereken alanlarda, bir tabure kullanarak çok uzun süreler ayakta kalmamaya özen göstermelisiniz.

– Ancak arkalığı olmayan taburelere oturmak gebelikte sırt ağrılarına yol açabilir. Otururken ani hareketler yapmaktan kaçınmalısınız. Uzun süre oturacaksanız, ayaklarınızın altına destek koymak zorundasınız, sırtınıza da yastık koyarak destek yapmalısınız. Bu sayede bel ve sırt ağrılarınızı biraz olsun hafifletmiş olacaksınız.

– Gebelerin yattığı yataklar sert olmalıdır, ayrıca gebelerin en sağlıklı uyuma pozisyonu, sol tarafa dönerek uyumaktır. Yataktan kalkarken ani hareketler yapmaktan kaçınarak önce ayaklarınızı yere basın ve ağır ağır kalkın.

– Son olarak gebelik döneminde stres en büyük düşmanınızdır, bu dönemde stresli olmak bel ve sırt ağrılarınızın artmasına ve şiddetlenmesine neden olmaktadır. Hamilelik döneminde stresinizi azaltmak için gevşeme hareketleri yaparak vücudunuzu rahatlatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir