Anasayfa / Hamilelikte / Hamilelikte Mide Bulantısı ve Nedenleri

Hamilelikte Mide Bulantısı ve Nedenleri

Özellikle gebeliğin ilk dönemlerinde görülen mide bulantısı, gebeliğin ilk işaretçilerinden biri olarak bilinmektedir. Gebeliğin ilk aylarında, mide bulantısı ile beraber, kusma görülebilir. Mide bulantısı ve kusma belirtileri, genellikle ilk üç ay sabahları olmak üzere gözlemlenmektedir. Bunun dışında bazı bayanlarda, her ay birkaç kez olmak üzere, gebelik boyunca görülebilmektedir. Ancak genel olarak sadece ilk üç ay görülmektedir.

Bu mide bulantısı ve kusma olaylarının, özellikle sabahları görülmesinin pek çok sebebi bulunmaktadır. Mide bulantılarının ilk aylarda yaşanmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi de, ilk aylarda kana karışan gebelik hormonunun oldukça yüksek oranda salgılanması ve midede yer alan yüksek orandaki asit miktarı nedeniyle gözlemlenebilmektedir. Ayrıca gebeliğin ilk aylarında kokulara karşı aşırı bir hassasiyet gözlemlenmektedir.

Tabi ki, tüm gebe kadınlarda, gebeliğin ilk dönemlerinde mide bulantıları ve kusma gibi semptomlar görülecek diye bir durum söz konusu değildir. Bazı kadınlarda bu durumlar yaşanmayabilir. Bazı kadınlar da mide bulantısı ve kusma durumlarını çok az düzeyde yaşayabilirler. Kandaki gebelik hormonu miktarının çokluğu ve azlığıyla ilgili olarak, kusma ve mide bulantısı semptomları görülebilmektedir. Hormon miktarı ne kadar artarsa, mide bulantısı ve kusma etkileri de o kadar yoğun görülür.

Bunun dışında anne adaylarının gün içerisinde yaşamış oldukları stres ve üzüntülerin de, mide bulantısı ve kusma belirtilerinin artışına neden olduğu görülmüştür. Anne adayının aşırı hareketliliği, aşırı düzeyde stres, aşırı yorgunluklar ve gergin bir yaşam, mide bulantısı ve kusma oranında artışın görülmesine neden olmaktadır.  

İlk kez hamile kalan kadınlarda, psikolojik sebeplerden dolayı mide bulantılarının görüldüğü de bilinmektedir. Bu durum kendini korku ve ilk kez doğum yapacak olmanın heyecanı ile göstermektedir. Bu gibi yoğun heyecan ve duygular, pek çok kadında olduğu gibi sindirim sistemi ve mideyi etkiler, bu sebeplerden dolayı mide bulantıları ve kusma gibi semptomlar görülebilir.

Tüm bu nedenlerden dolayı meydana gelmekte olan kusma ve mide bulantılarına karşı, çeşitli önlemler alınabilmektedir. Yaşanan bu mide bulantılarının beraberinde gelen kusma nedeniyle, vücutta sıvı kaybının yaşanması muhtemeldir. Özellikle anne adaylarının, vücutta yer alan su miktarını çok dengeli tutmaları gerektiğinden, sürekli olarak sıvı takviyesi yapılmalıdır. Bunun için, bol bol, taze meyve suları, çorbalar, et suyu, bol su, ve sıvı ihtiyacını yeterli oranda giderebilecek olan besinleri tüketmeleri gerekmektedir. Aksi halde vücudun susuz kalması nedeniyle bebeğin ihtiyacı olan su miktarını vücut sağlayamayabilir. Özellikle meyvelerden alınan su ve vitamin en iyi su kaynağıdır.

Bunun dışında hamilelik dönemlerinde, bazı yiyeceklere karşı hassas olabilirsiniz, midenizi bulandıran bu yiyecekleri tüketmek yerine, bunların yerini tutacak başka besinleri araştırmalı ve tüketmelisiniz. Ayrıca bu dönemlerde yemek kokuları da anne adaylarını kötü etkileyebilir. Bunların önüne geçebilmek için, yemek pişen odayı çok iyi havalandırmalı ve yemek kokularını ortadan kaldırmalısınız.

Diğer yandan, içeriğinde bol miktarda protein içeren gıdaları tüketmek, mide bulantısı ve kusma hissini ortadan kaldırabilmektedir. Bu ürünleri karbonhidratlar ile destekleyerek daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bu dönemde midenizi bulandıran ve sizi rahatsız eden besinlerden vitamin alamayacağınız için, doktorunuza danışarak, onun önereceği ve bu yiyeceklere muadil olan diğer yiyecekler hakkında bilgi almalı ve bu besinleri tüketmelisiniz. Vitamin içeren pek çok besine karşı mide bulantınız meydana geliyorsa, bu besinlerin yerine doktorunuzun önereceği vitamin ilaçlarını da kullanabilirsiniz. Ancak doktorunuzun bilgisi olmadan asla vitamin almamanız gerekmektedir.

Ayrıca aç karnına mide bulantılarının daha sık görüldüğü göz önünde bulundurularak, günde 3 öğün yemek yerine, sık sık yemek yiyerek bu durumun önüne geçilebilmektedir. Öğün aralarının uzun tutulması, mide bulantısı riskini arttıracaktır. Özellikle sabah uyandığınızda tüketmek için, yatağınızın başına atıştırmalık bir şeyler koyarak, sabah uyandığınızda ağzınıza atarsanız, bu hissi bir miktar azaltmış olursunuz.

Gebelik dönemi boyunca, anne adayının yorgun, halsiz ve psikolojik açıdan gergin olması da, mide bulantısı ve kusma hissini arttıracaktır. Bu nedenlerden dolayı hamilelik süresi boyunca, kişinin fazla yorulmaması, bol bol uyuması ve dinlenmesi ile birlikte kendine üzüntü yaşayan olaylardan uzak durması gerekmektedir.

Çalışan annelerde ise bu stres daha yoğun oranda yaşanmaktadır. İşe yetişmek için yapılan acele hareketler, aşırı iş stresi, gün içerisinde çeşitli noktalara yetişmek gibi sıkıntı ve stresler mide bulantılarının daha yoğun görülmesine neden olmaktadır.

Gebelik süresi boyunca sigara ve alkol tüketimi çocuğun sağlığını doğrudan etkileyebileceği gibi, mide bulantısı ve kusma riskini de aşırı oranda yükseltecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir