Anasayfa / Hamilelikte / Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girilir mi?

Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girilir mi?

Hamilelik sürecinin başlamasıyla birlikte en fazla merak edilen konulardan bir tanesi de cinsel ilişkilerin nasıl olacağıdır. Sağlıklı bir hamileliğin tüm evrelerini kaliteli şekilde tamamlamak için, cinsel ilişkilerde düzene girmeli ve daha dikkatli davranılmalıdır. Anne ve baba adaylarının, hamilelik süreci içerisinde, cinsel ilişkilerinin nasıl olması gerektiğini soru cevap şeklinde inceleme altına aldık.

Hamileliğin Kaçıncı Ayına Kadar Cinsel Yaşam Devam Edebilir?

 

Hamilelikte sık bilinen yanlışlardan bir tanesi de, cinsel ilişkilerin kesilmeye uğraması gerektiğidir. Özellikle hamileliğin 5. ayından sonra cinsel ilişkiye girilmesinin, çok büyük riskleri de beraberinde getireceği düşünülür. Oysa hamilelik süreci, özellikle geciken doğumlarda cinsel ilişkiye ihtiyaç duyan bir süreçtir. Cinsel ilişkide salgılanan bazı maddeler sayesinde, geciken doğumlar hızlanma sürecine girer. Ancak enfeksiyon riski taşıyan hamilelik süreçleri, kanamalar, erken doğum riski taşıyan anneler ve düşük riski olan anneler, cinsel ilişki konusunda doktorlarının önerilerine uygun olarak davranmak zorundadır. Sorunsuz yaşanan hamileliklerde cinsel ilişkiye girilmesi herhangi bir engel taşımamakla birlikte, bebeğin bulunduğu karın bölgesine aşırı basınç uygulanmasından kaçınmak yeterli olacaktır.

Yani çeşitli risklerin haricinde, hamileliğin kaçıncı haftada seyrettiği çok önemli değildir.

Hamilelik Sürecinde Hangi Sıklıkla Cinsel İlişkiye Girilebilir?

 

Hamilelikte cinsel ilişkiler genellikle gebeliğin sağlıklı ilerlemesine bağlı olarak şekilleneceği gibi, sağlıklı seyreden bir hamilelikte bile psikolojik sorunlardan dolayı aksaklıklar yaşanabilir. Anne adayları hamilelik sürecinde, yaşanan fiziksel ve duygusal çöküntülerden dolayı, cinsel ilişkiye karşı isteksizlik yaşayabilir. Bu isteksizlik halleri genellikle hamileliğin ilk iki ayı ve son iki ayında daha sık görülmektedir. Hamilelik sürecinde kadınlar kadar erkekler de, bebeğe zarar verilebileceği düşüncesiyle, cinsel ilişkilere uzak durabilirler.

25 ile 30 yaş arasındaki süreçte, haftada ortalama 4 kez cinsel ilişkiye girilebilmektedir. 30 ile 35 yaş aralığında ise, ortalama 3 kez cinsel ilişkilere girilebilmektedir. Hamilelik süreci boyunca cinsel ilişkilerde bir kısıtlama yoktur. Bu durum sadece kadının ve erkeğin ruhsal durumlarına bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Riskli hamilelikler haricinde cinsel ilişkilerin düzenli olarak seyretmesi olağan durumdur.

Cinsel İlişkiye Girilmesinin Bebeğe Zararı Olur mu?

 

Bebek rahim içerisinde ki sıvılar tarafından korunaklı bir durumdadır ve cinsel ilişkilerin bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Yani cinsel ilişki sırasında bebeğe ulaşabilecek bir temas söz konusu değildir. Bunun dışında ilişki sırasında bebeğe baskı yapacak bir pozisyon seçilmediği sürece, bebeğin sağlığını tehtit edebilecek bir durum asla söz konusu olamaz.

Bu durumda dikkat edilmesi gereken kadınlarda kanama, enfeksiyon ve akıntı riskinin olmamasıdır. Doktorunuzun kontrolünden geçtikten sonra, herhangi bir enfeksiyon ve düşük riski olmadığı sürece, gönül rahatlığıyla cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Hamilelik sürecinde normal sürecin aksine, kadınların orgazm olması daha farklı seyredebilir. Rahimde daha şiddetli kasılmalar meydana gelir, ancak bu kasılmalar normal ve olağan kasılmalardır.

Bazı kadınlar bu kasılmayı hissederken, bazıları ise bu kasılmaları hissetmeden atlatırlar. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar göstermiştir ki, hamile kadınlar cinsel ilişki sırasında orgazm olduğunda, bebeğin kalp atışları hareketlenir ve düzene girer. Hamilelikte cinsel ilişki sırasında gelen sıvılar normale oranla daha koyudur ve bu koyu sıvılar, bakterilerin ve spermlerin rahime ulaşmasını engellemektedir. Bu savunma mekanizması sayesinde bebeğin zarar görmesi de engellenmiş olur.

Hamilelik başlangıcından sonra girilen cinsel ilişkiler sonrası yaşanan kanamalar normal değildir ve bu gibi durumlar görüldüğünde acilen doktora başvurmak gerekmektedir. Hamileyken cinsel ilişkiye girilirken kesinlikle prezervatif kullanmak gerekiyor. Ancak bu prezervatifleri, aromalı olanlardan tercih etmemelisiniz. Klasik prezervatif modelleri en uygun olanlardır. Bunun dışında kayganlaştırıcı gibi yabancı maddelerin kullanımı da uygun değildir. Doktorunuzun kontrolü altında, onun önereceği şekilde en risksiz, cinsel ilişki süreci yaşanabilir. Hamilelik süreci boyunca, kurallara uyulduğu sürece, cinsel ilişkiye girilmesin de, bebeğinize ve size zarar verebilecek bir risk yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir