Anasayfa / Hafta Hafta Gebelik / Hafta Hafta Hamilelik : 32. Hafta

Hafta Hafta Hamilelik : 32. Hafta

Bebeğin başından poposuna olan uzunluğu (CRL) yaklaşık 29 cm’e, toplam boyu 43 cm’e ulaşmıştır. Ağırlığı ortalama 1800 gram civarındadır. Bebeğin el ve ayak tırnakları tamamen çıkmıştır. Bebek artık duyabiliyor, hissedebiliyor ve görebiliyor.

Kadın doğum doktorları normal seyrinde gebeliklerde bu haftaya kadar özel testler haricinde ayda bir gördükleri anne adaylarını bu haftaki kontrolden 2 hafta sonra tekrar görmek isterler. Bu doğumun yaklaştığının bir göstergesidir. Bebeğin büyümesi ile rahim içindeki hareket alanı artık daralmıştır. Bu haftadan sonra anne adayları bebeğin hareketlerinin önceki haftalara göre azaldığını hissedebilirler. Ancak bebeğin yine de 24 saat içinde en az 10 defa veya yemekten yarım saat sonra sessiz bir odada 1 saat dinlendiğinde en az 2-3 defa oynaması gerektiği akıldan çıkarılmamalıdır. Bundan daha az hareket ediyorsa kadın doğum doktoruna kontrol amaçlı başvurulmalıdır.

Çalışan bir anne adayı iseniz, ister SSK, ister 657 numaralı devlet memuru kanunu, ister diğer bir çalışma kanununa tabi olun (hepsi SGK adı altında birleştirilmiştir) , bu haftanın sonunda yasal doğum önü iznine ayrılma hakkına kavuşacaksınız. Doktorunuzun onayıyla 37. gebelik haftasına kadar çalışabilir ve bu süreyi doğum sonrası izninize ekleyebilirsiniz.

Dikkat: Doğum önü izni kanunu sizin 40. haftada doğum yapacağınızı var sayar.

Doktorunuz size 38.-39. haftada sezaryan ile doğum randevusu verse bile veya siz doğum önü izninizi aldıktan kısa bir süre sonra doğum yapsanız da doğum önü izniniz 32. hafta tamamlandığında başlayacaktır.

Yani siz örneğin 37. haftada doğum yaparsanız, doğum önü izninizi yalnızca 5 hafta kullanmış olabileceksiniz.

Birçok anne adayının doğumönü iznini olumsuz etkileyen bu durumu değiştirmek için mecliste çalışmalar devam etmektedir.

Hamileliğinizin 32. Haftası Semptomları

Mide gazı: Gaz hissini azaltmak için, günde altı küçük (üç büyük yerine) öğün tüketmeyi hedefleyin böylece zaten taşımakta olduğu büyüyen göbeğinizin baskısı altında olan sindirim sisteminizi yormazsınız.

Şişkinlik: Yavaşlayan metabolizmanız (yediklerinize kan akışına girmek ve bebeğinizi beslemek için daha fazla zaman tanımak için yavaşlamış olan) şişkinliğe neden olabilir.    Hamilelik diyetinize bağlı kalın ve şişkinliği azdıran kabızlığın (aşağıya bakınız) önüne geçmek için bol miktarda su için.

Kabızlık: Büyüyen rahminiz bağırsaklarınızı sıkıştırmakta ve onları durgunlaştırmakta ve düzensizleştirmektedir.  Düzenli egzersiz yapın (çevik yürüyüşlerden gebelik yogasına kadar, her şey işe yarar) ve içecek tüketin!

Ara sıra baygınlık veya baş dönmesi: Baygınlık veya sersemlik hissi, düşük kan şekeri dahil bir takım şeylerin sonucu olabilir.  Sersem hissettiğinizde atıştırmak için protein ve karbon hidrat açısından zengin yiyecekler taşımayı unutmayın.   Karışık çerezler, Tadımca gibi kuru meyve & tahıl barları veya soya cipsleri mükemmel bir tercihtir ve sersemliği önleyebilir.

Hemoroit: Gerçekten rektumdaki şişkin damarlar olan hemoroit, özellikle oturarak çok fazla zaman geçiriyor iseniz poponuzdaki gerçek bir acı olabilir.  Buz kalıpları veya cadı fındığı veya ılık banyolar sizi rahatlatabilir.

Bacak krampları: Rüyalar ülkesine tam da giriş yapacakken, bacaklarınızda acı veren kasılmalar hissedebilirsiniz – ancak, kimse bunun gerçek nedeninden emin değil (veya neden gece vakti en kötü durumunda).  Bir teori: diyetinizde kalsiyum ve magnezyum eksikliği olabilir.  Ekstra kalsiyum takviyesi almanın iyi bir fikir olup olmadığını doktorunuza sorunuz ve günlük süt ürünleri dozunuzu aldığınızdan emin olunuz (peynir ve yoğurdu getirin!)

Kaşıntılı batın: Şu şişen göbek esnedikçe ve kurudukça daha çok kaşınıyor.  Kremler ve nemlendiriciler işe yaramadıysa, daha inatçı durumları rahatlatan kalamin veya başka tipi kaşıntı önleyici losyonlar deneyin.  Veya banyonuza yulaf ezmesi katın ve ılık (sıcak değil) suya daldırın.

Büyüyen göğüsler ve ilk süt:  Üçüncü üç ayda göğüsleriniz büyüdükçe, meme sütünün önceli olan ilk süt adı verilen sarımsı bir sıvı sızdırabilir.  Bu sıvı, protein ve antikorlarla dolu olup bebeğinizin içeceği ilk süttür.  Sızıntılar rahatsız etmeye başlar ise, süt emzirme pedleri kullanın.

Erken doğum tehdidi

– Sık (20 – 30 dakikada bir veya daha sık) ve düzenli aralıklarla gelen sancılar (sıklıkla kasılma şeklindedir. Ayrıca bel ağrısı, kasık ağrısı olarak da kendini gösterebilir) olursa,

– Nişan gelmesi durumunda (hamilelikte bebeğin sağlığını tehdit edecek mikropların yukarı geçişini engellemek için rahim ağzı koyu kıvamlı sümüksü bir yapı ile kapalıdır. Sancıların başlaması ve rahim ağzı açıklığının oluşması ile bu yapı vajenden dışarı atılır. Bu olaya nişan gelmesi denir) anne adayları zaman geçirmeden doktora başvurmalıdırlar.

Kadın doğum doktoru rahim açıklığının olup olmadığını saptamak açısından muayene yapacaktır. Ardından rahim kasılmalarını kaydetmek için NST (non stres test) uygulayacaktır. Sonuçlara anne adayına sancıları durdurmak üzere uygun tedavi başlanacaktır. Rahim ağzı açıklığı 4 cm’den fazla ise doğum durdurulamayabilir.

Tavsiye

Çalışan bir anne adayı iseniz, doğum izninizin başlama zamanı gelmiştir. Sakınca olmaması halinde, doktorunuzun onay raporuyla 37.haftaya kadar çalışmaya devam edebilirsiniz. Doğum izni konusunda ülkemizde uygulanan mevzuat konusunda bazı temel maddeleri bilmeniz iyi olur. İster çalışan, ister ev hanımı bir anne adayı olun; bebeğinizin son hazırlıklarıyla birlikte günleriniz epey yoğun geçmeye başladı.

Çocuk doktorunuzun kim olacağına karar verdiniz mi? Çoğu anne-baba adayı bu konuyu hamilelik döneminde fazla dikkate almazlar ve doğum yapılan hastanenin doktoruyla başlayıp, daha sonra arayışa girerler. Siz en iyisi bu konuda alternatiflerinizi belirleyin ve hazırlıklı olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir