Anasayfa / Hafta Hafta Gebelik / Hafta Hafta Hamilelik : 30. Hafta

Hafta Hafta Hamilelik : 30. Hafta

Bebek yaklaşık 1300 gram’a ulaşmıştır. Başından poposuna olan uzunluğu yaklaşık 28 cm, toplam uzunluğu39 cm’e ulaşmıştır. Daha önce karaciğer tarafından yürütülen kan hücresi üretimini kemik iliği üstlenmeye başlamıştır. Bebeğin vücudunu saran lanugo denen ince tüyler dökülmeye başlamıştır. Bebek dış ortamda olanların farkına varmaya ve tepki vermeye başlamıştır. Işığa, sese tepki verebilmektedir. Bu arada bebeğin sinir sistemi ve akciğer gelişimi de hızla devam etmektedir. Bebeğin gözyaşı yapımı başlamıştır.

Anne adayları bu haftada bebeğin hıçkırır tarzda hareketler yaptığını hissedebilirler. Bu hareketler bebeğin dış ortama hazırlandığı nefes alma alıştırmalarıdır.

Bugünlerde kendinizi dengesiz ve sakar hissedebilirsiniz. Uykusuzluk çekebilirsiniz. Denge kaybının sebebi elbette büyüyen göbeğinizle birlikte değişen ağırlık merkezidir. Hormonal değişiklikler sebebiyle de gevşeyen bağ doku ve eklemleriniz dengenizi kaybetmenize neden olabilir. Bağ dokunun değişmesi sebebiyle ayaklarınız büyüyebilir. Bu dönemde yeni ayakkabılar almanız gerekebilir. Tüm bu rahatsızlıklar ve şikayetler sebebiyle ruh halinizde de değişiklikler gözlemlenebilir. Duygusal bunalımlar yaşadığınız geçici dönemler normaldir. Ancak bu durum geçmiyorsa mutlaka doktorunuzu görmeniz gerekmektedir.

**Unutmayın, siz mutlu olduğunuz müddetçe bebeğiniz de  rahat bir şekilde gelişimine devam edecektir.

Hamileliğinizin son haftalarına geldikçe sol tarafa yatarak uyuma alışkanlığını kazanmanız iyi olur. Sağ tarafa uzun süre yattığınızda bebeğinize daha az oksijen gitmesine sebep olur. Sol tarafınıza yatarken belinizi rahatlamak için bacaklarınızın arasına yastık koyabilirsiniz.

Braxton Hicks kasılmaları

Bu haftadan itibaren anne adayları düzensiz aralıklarla gelen, şiddetli olmayan rahim kasılmaları hissetmeye başlayabilirler. Bu kasılmalara Braxton Hicks kasılmaları denir. Doğum, rahim için yorucu ve zorlu bir süreçtir. Bu kasılmalar da bir maraton koşucusunun zorlu yarış öncesi yaptığı antremanlar niteliğindedir. Rahim ağzında bir açıklık oluşturmazlar, yani doğuma neden olma riskleri yoktur. Normal doğum sancılarından farkları düzenli aralıklarla gelmemeleri ve kuvvetlerinin düşük olmasıdır. Anne adayı bu ağrıların süresinin uzadığını, şiddetinin arttığını hissederse erken doğum tehdidine karşı doktora başvurmalıdırlar.

Bebeğin sağlığının en azından dolaylı değerlendirilmesi açısından anne adayına düşen görev gün içinde bebek hareketlerinin sayılmasıdır. 24 saat içerisinde annenin uyanık olduğu saatlerde en az 10 defa oynaması bebeğin sağlığı açısından olumlu bir işarettir. Veya herhangi bir yemekten yarım saat sonra sessiz bir odada 1 saat bebek hareketleri sayıldığında en az 2-3 defa hareket etmesi de olumlu işaret olarak kabul edilebilir.

Tavsiye

Hamileliğiniz boyunca size her konuda destek olan eşinizle birlikte bebeğiniz için bir şeyler yapmaya ne dersiniz? Böylece kendisini gerçekten baba gibi hissetmesine de yardımcı olabilirsiniz.

“Baby Shower” partilerini duydunuz mu? Son zamanlarda yaygınlaşmaya başlayan bu keyifli kutlamayı bir anne adayı olarak siz de yakınlarınızla birlikte organize edebilir, çeşitli oyunlar, ikramlar ve hediyelerle süslenen güzel bir gün yaşayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir