Anasayfa / Hafta Hafta Gebelik / Hafta Hafta Hamilelik : 28. Hafta

Hafta Hafta Hamilelik : 28. Hafta

Bebeğinizin 28. hafta gelişimi ve sizin hayatınızdaki değişiklikler…

Bebeğin başından poposuna olan mesafesi CRL yaklaşık 25 cm’e, boyu 35 cm’e, ağırlığı yaklaşık 1000 gram’a ulaşmıştır. Cilt altı yağ dokusu (doğum sonrası vücut ısısını dengelemek için önemlidir) giderek artmaktadır. Bebeğin saçları uzamaya başlamış, kaş ve kirpikleri belirginleşmiştir.

Üçüncü trimesterde ikinci trimesterde olduğunuz kadar rahat olamayabilirsiniz. Bacak krampları, basur, varisler, kaşıntılı cilt çatlakları, bel ağrıları, ayağınızda şişmeler, mide yanması, hazımsızlık bu trimesterde nispeten daha sıktır. Bu belirtilerin hemen tümü çeşitli şekillerde tedavi edilebilir. Doktorunuza danışın…

  1. Trimesterdeki 3 ayda bebek şimdiki kilosunun yaklaşık 3 katına, şimdiki boyunun yaklaşık 2 katına ulaşacak.  Elbette her bebeğin boy ve kilosu değişiklik gösterir ve gelişimini hızla sürdürmektedir. Gözlerini kırpabilen bebeğinizin görme duyusu da gittikçe gelişmektedir. Güçlü ışık söz konusu olduğunu bunu algılayabilir. Dışarıdaki dünya için hazırlanmasına devam eden bir diğer bölüm ise beynidir. Beyninde milyarlarca sinir hücresi oluşmaktadır.
  2. ve son üç aylık dönem bu hafta başlıyor. Son düzlüğe geldiniz ve en heyecanlı kısım da başladı. Bu 3 aylık dönemde 4-5 kilo alacaksınız. Son 3 aylık dönemde doktorunuzu iki haftada bir ziyaret etmeniz önerilmektedir. Risk faktörlerine bağlı olarak bu süre haftada bire de çekilebilir. Doğumun riskini azaltmak için kan testleri yapılacak ve rahminizin ve vücudunuzun doğuma elverişli olup olmadığı incelenecektir.

Gebelik zehirlenmesi (preeklampsi)

Bu hafta itibari ile anne adayları haftada birkaç defa istirahat sonrası tansiyon ölçtürmelidirler. Tansiyon yüksekliği saptanır ise (130/80 veya üzerinde) doktorlarına başvurmaları uygun olacaktır. Çünkü yüksek tansiyon ile halk arasında gebelik zehirlenmesi denilen hastalık -preeklampsi- bu hafta itibari ile ortaya çıkabilir. Yüzde ve vücudun üst yarısında görülen kalıcı ödemler de anne için uyarıcı olmalıdır. Bunlar gebelik zehirlenmesinin -preeklampsi- göstergesi olabilir.

Preeklampsinin belirtileri nelerdir?

Preeklampsi aniden ortaya çıkabilir. Bu nedenle belirtilerinden haberdar olmak çok önemlidir.

  • Gözlerinizde ve etrafında şişkinlik varsa
  • Vücudunuz normalde olduğundan daha fazla şiştiyse
  • Hızlı bir şekilde kilo aldıysanız(1 haftada 2,5 kilo)
  • Sürekli ve şiddetli baş ağrınız varsa
  • Görme bozukluğu, baş dönmesi, bulanık görme gibi şikayetleriniz varsa
  • Karnınızın üst kısmında şiddetli ağrı çekiyorsanız
  • Mideniz bulanıyor ve kusuyorsanız

** Yukarıdaki belirtiler görüldüğünde hemen doktora başvurmanız gerekmektedir.

Ayrıca anne adayı ve eşi arasında kan uyuşmazlığı (Rh uygunsuzluğu; anne adayı Rh negatif (-), baba adayı Rh pozitif (+) olması durumunda oluşur) olması durumunda kadın doğum doktoru tarafından bu haftada test (indirekt coombs testi) yapılacak ve testin sonucunun negatif (-) çıkması durumunda anne adayına kan uyuşmazlık iğnesi yapılacaktır.

Tavsiye

Hamileliğinizin üçüncü trimester olarak adlandırılan dönemine giriş yaptınız. Hastane çantanızda olması gerekenleri öğrenip satın almak için doğru zaman! Her türlü duruma hazırlıklı olmak adına hastane çantanızı hazırlamaya başlayın. Tabi miniğinizin beşiğini de! Bir kontrol listesi yapın ve tecrübeli annelerin fikirlerini alın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir