Anasayfa / Hafta Hafta Gebelik / Hafta Hafta Gebelik : 31. Hafta

Hafta Hafta Gebelik : 31. Hafta

Bebeğin başından poposuna olan uzunluğu yaklaşık 28 cm’e, toplam uzunluğu yaklaşık 41 cm’e, ağırlığı1400 gram’a ulaşmıştır. Bebeğin sinir sistemi, akciğer gelişimi hızla devam etmektedir. Bebeğin kemikleri sertleşmek için anneden bol kalsiyum almaya devam eder. Bu nedenle anne adayları kalsiyumdan zengin beslenmeye (süt, yoğurt, ayran…gibi) gayret göstermelidirler.

Muhtemelen, bugünlerde diyaframınız biraz kasılmış gibi hissettiriyor olabilir.  Tamam, çok kasılıyor.  Bunun nedeni, rahminizin onu itmesi (ve oradaki tüm diğer organları), akciğerlerinizi doldurması ve tam olarak genişlemelerini zorlaştırmasıdır.   Sonuç: Bedeninizde hava yetersiz ve doğum hazırlığı için hamileliğin sonuna doğru bebeğiniz düşünceye kadar böyle olacaktır.  Ama endişe etmeyin:  Bebeğiniz bir istiridye kadar mutlu, çünkü plasentadan oksijenini alıyor.

Göğüslerinizden hafif hafif süt gelmeye başlamış olabilir. Eğer böyle bir durum varsa, kıyafetlerinizi korumak için koruyucu göğüs bantlarından kullanabilirsiniz. Normalde giydiğiniz sütyenleriniz artık sizi rahatsız ediyorsa emzirme sütyenlerinden edinebilirsiniz. Bir beden büyük almaya gayret gösterin çünkü ileride ihtiyacınız olacak.

Eğer bebeğiniz erkek olacaksa ve doğduktan sonra hemen sünnet ettirmeyi düşünüyorsanız konuyu eşinizle ve doktorunuzla konuşabilir, eksilerini ve artılarını öğrenebilirsiniz.

Hamilelik şikayetleri için öneriler

Anne adayının karnı göbek deliğinden yaklaşık 10 cm üstüne kadar büyümüştür. Göbek deliği tamamen silinmiştir. Karında gerilmeye bağlı kaşıntı hissi olabilir. Cildi nemlendirecek ürünlerle (bebek yağı, badem yağı, nemlendirici özel ürünler) karna masaj yapılması şikayetlerin azaltılmasına katkıda bulunurken olası çatlak oluşumunu da azaltabilir. Büyüyen rahimle beraber artan mide basısı ile reflü (mide yanması) şikayetlerini azaltmak için sık aralıklarla, azar azar yemek yemeli, yemekten hemen sonra yatmaktan kaçınmalı, yatarken gövdenin üst yarısını yükseltecek şekilde vücutlarını yastıkla desteklemelidir. Otururken mümkünse ayaklarını kalça seviyesinin üstüne uzatmaları bacak ağrılarını ve şişlikleri azaltmada yardımcı olacaktır.

Hamilelikte ultrason sıklığı

Ultrasonlar ses dalgalarıyla çalışan aletlerdir ve hamileliğin hiçbir döneminde bebeğe herhangi bir zararlarının olduğu gösterilememiştir.

Anne adayları sıklıkla bebeklerinin kilolarındaki artışı değerlendirmek ve bebekleri görebilmek için sık ultrasona girmek isterler. Sık ultrasona girmenin bebeğe herhangi bir zararının olduğu gösterilememiş olsa da çoğu zaman kadın doğum polikliniklerinin yoğunluğundan ve doktorun gerek görmemesinden ötürü anne adayları istedikleri sıklıkta ultrasona giremezler.

Normal seyrinde giden hamileliklerde kadın doğum doktorları ayda bir yapılan ultrasonlarla anne adaylarının takiplerini sürdürürler. Ancak gelişme geriliği olan bebeklerde, günleri geçmesine rağmen doğmamış bebeklerde, şeker hastası olan hamilelerde vb gibi özel durumlarda daha sık aralıklarla ultrason yapılması gerekebilmektedir.

Hamileliğinizin 31. Haftası Semptomları

Daha sık idrar:  Rahminiz, üçüncü üç ayda idrar kesenize daha fazla baskı uygulamakta ve idrar depolamaya daha az yer bırakmaktadır.  İki boşaltım ile banyo yolculuklarınızı azaltın:  İşeyin, bittiğini düşündüğünüzde, yeniden işeyin.  Bu, idrar kesenizi boşalttığınızı garanti edecektir.

Ara sıra baş ağrıları: Baş ağrınız var ise, sessiz, karanlık bir odada birkaç dakika geçirmeye çalışın.  İşteyseniz, gözlerinizi kapatın ve 15 dakika ayaklarınızı yukarıya koyun.

Şişkin damarlar: Büyüyen rahminiz, kan damarlarınıza baskı uygulamakta olup hamilelik hormonları ve artan kan miktarıyla birlikte şişkin damarlar için mükemmel ortamı oluşturmaktadır.  Gün boyunca yürüyüş yapın (en iyisi birkaç kez) veya dolaşım arttırıcı sade egzersizler yapın.

Olası burun tıkanıklıkları: Şişmiş göbek, ayak ve parmaklar yetmezmiş gibi, şimdi tıkanıklık hissi veren şişmiş bir geniz sizi rahatsız ediyor olabilir.  Doğumdan sonra bunlardan kurtulacaksınız, ancak o güne kadar salin spreyler veya burun bantları tıkanıklığı açmanıza yardımcı olabilir.  (Antihistaminler ve burun spreyleri genellikle son çaredir, ancak diğer tavsiyeler için doktorunuza danışın).

Alt karın ağrısı: Bedeninizin ortalarında artan ağrıların suçunu yine büyüyen göbeğinize atabilirsiniz.  Yapılacak en iyi şey?  Evet, olayı biliyorsunuz:  Bir süre ayaklarınızı dinlendirin.

Sırt ağrıları: Filizlenen göbeğiniz ayrıca yükü kaldırmak için eğrilip bükülen sırtınızda da bir numara yapabilir.  Daha önce yapmamış iseniz, şimdi egzersiz rutininize bazı gebelik yogasını dahil etme zamanıdır – esnemeler sırtınızı (ve beyninizi!) rahatlatacaktır.

Artan sakarlıklar:  Değişen vücut pozisyonunuz (genişleyen bedeninizden bahsetmesek) ve konsantrasyon eksikliği (aşağıya bakınız) bugünlerde sizi daha da sakar yapabilir.   Bir duş veya küvete girerken yavaş hareket edin ve evde kayıp düşmenize yol açabilecek her türlü halı kilim vs. bir kenara kaldırın.

Unutkanlık: Anne (adayı) beyine hoş geldiniz – üçüncü üç ayda beyin hücresi hacminin azalmasından kaynaklanan bir durum (endişelenmeyin – doğumdan birkaç ay sonra beyin hücreleriniz normale dönecektir).  Sisli belleğinizden dolayı stres yapmayın (stres sadece durumu daha da kötü yapar).  Şeyleri yazın (veya akıllı telefonunuza programlayın) ve sorumlulukları paylaştırın (mümkün ise).

Uyumada zorluk: Bacak krampları, mide yanması, sık idrar yapma ve şu eski tanıdık endişe gibi diğer durumların birlikte neden olduğu başka bir üçüncü üç ay rahatsızlığı (elbette hamilelik hormonları baş sorumlulardır).   Gerginlik sizi rahatsız ediyor ve gece uykunuzdan mahrum bırakıyor ise, arkadaşlarınızla (veya diğer WTE üyeleriyle) veya ebeveynlerinizle gün içinde konuşun.

Tavsiye

Bebek bakım kitaplarını başucunuzda bulundurun. Bebeğiniz doğmadan önce temel bilgileri kazanmanız o doğduktan sonra epey işinize yarayacak. Vaktiniz varsa bol bol okuyun.

Bu haftalarda bebeğinizin kemik gelişimi hızlanıyor. Hamileliğinizin ilk haftalarında önemli olan kalsiyum gereksinimi bu haftalarda da kendini gösteriyor. Aldığınız günlük kalsiyum alımınızın yeterli miktarda olduğundan emin olun. Bu hafta bebeğinizin hareketlerini oldukça kuvvetli hissedebilirsiniz.

Gebeliğin 31. Haftasındaki Ultrason Görüntüsü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir