Anasayfa / Hafta Hafta Gebelik / Hafta Hafta Gebelik : 26. Hafta

Hafta Hafta Gebelik : 26. Hafta

Bebek yaklaşık 800 gram’a ulaşmıştır. Başından poposuna olan uzunluğu (CRL) yaklaşık 23 cm’ye ulaşmıştır. Akciğer gelişimi hızla devam etmektedir. Bebeğin en geç gelişimini tamamlayan hayati organı akciğerleridir. Bu nedenle erken doğan bebeklerde en sık ortaya çıkan problem solunum sıkıntısıdır.

Bu haftalarda erken doğan bebeklerin solunum yapabilmesi için bu gelişmeler çok faydalıdır. Bebeğin cildindeki yağ ve ter bezleri aktifleşir. Tırnaklar, kaş ve kirpikler uzamaya devam eder. Etraftaki sesleri ve sizin sesinizi duyabilir, ani seslere hareket ederek karşılık verebilir. Dışarıda yoğun ışık varsa bunun az bir kısmı rahim içerisine geçebilir ve bebek bunu fark edebilir. Bebek dışarısının aydınlık veya karanlık olduğunu farkeder. Bebeğin cildi hala incedir ve  ciltteki kan damarları görünecek şekilde ışığı geçirir.

Gebeliğe bağlı şeker tanısında 50 gram yükleme testi

Gebeliğe bağlı şeker (gestasyonel diyabet) hastalığının sıklığı % 3-5’tir. Yani testin uygulanacağı 100 hastadan sadece 3 ila 5 tanesinde bu hastalığın tanısı konup tedavi başlanacaktır. Bu testleri yaptırmış anne adayları 50 gram şeker yükleme testinin bile zor olduğunu bilirler. Ayrıca 100 gram yükleme testi hem çok daha zor, hem de daha maliyetlidir. Yani 100 anne adayının 100’üne de zor ve maliyetli olan testi yaptırmaktansa, önce daha basit ve ucuz 50 gram testi yaptırmak, daha sonra sadece 50 gram testin sonucu yüksek çıkanlara 100 gram testi yaptırmak çok daha uygundur.

Devam eden tekmelerle Karateci Çocuğu taşıyor gibi hissediyorsunuz?  Bebeğiniz gerçekten dışarıda kullanacağı her türlü hareketin pratiğini yapmaktadır – göbeğinize doğru pedal çevirme, bir türlü yürüme öncesi becerisi, dahil.  Bebeğinizin sinir sistemi gelişmeye devam ettikçe, hareketleri daha koordineli hale gelecektir.  Bebeğiniz büyüdükçe ve güçlendikçe, hareketleri daha güçlü hale gelecek ve bu arada sırada sizin için acı verici olabilir.

Hamileliğinizin 26. Haftası Semptomları

Şişkinlik: Genişleyen rahminiz, mideniz ve bağırsaklarınız üzerine daha fazla baskı uygulamaya devam etmekte ve muhtemelen hissedebileceğiniz şişkinliğe yol açmaktadır.  Gün boyunca üç büyük öğün yerine çeşitli küçük öğünler tüketerek sorunu minimize edin böylece sindirim sisteminizi aşırı doldurmamış olursunuz.

Artan vajinal akıntılar: Vajinayı temiz veya kokusuz tutmak için pazarlanan özel sıvılar ve bezleri kullanmak istiyorsanız, kullanabilirsiniz.  Ancak tahriş edici olabilir ve genital yolunuzdaki pH’nızı değiştirebilirler.  Bunun yerine, temiz ve kuru kalmak için daha sık banyo yapın ve normal pedleri (isterseniz) kullanın.

Ara sıra baş ağrıları: Dana önceden sık sık migren yaşayan bazı kadınlar, hamile olduklarında da sık sık migren yaşamaktadır (bazı şanslılar ise daha az yaşamaktadır), bugünlerde harlanmış ise şaşırmayın.   Güçlü migren ilaçlarının sizin için muhtemelen uygun olmadığından, akupunktur, biyogeribildirim, masaj, meditasyon ve yoga gibi holistik terapileri tercih edebilirsiniz (bu teknikler migrene yol açabilen stresin azaltılmasına yardımcı olabilmektedir).

Unutkanlık: “Hamilelik beyni” son zamanlarda bazı önemli toplantıları veya bilgileri unutmanıza neden oldu? Bellekteki bu gerileme geçici ve tamamen normal iken, hamileliğinizin kalan zamanında düzenli olmanızda size yardımcı olması için güvenilir bir not defteri veya tabletinize önemli şeyleri not almaya çalışın.

Sakarlık:  Gevşeyen eklemleriniz, değişen ağırlık merkezi ve artan ağırlık, normale göre daha sık kaymanıza, takılmanıza ve düşmenize neden olan faktörlerden sadece birkaçı.  Bu sakarlık geçicidir ancak şuan için, küvet, duş ve diğer kaygan yüzeylerde daha dikkatli olun.

Alt karın ağrısı: Genişleyen rahminizden kaynaklanan “artan ağrılar” (teknik olarak yuvarlak bağ doku ağrısı adı verilir) son zamanlarda özellikle ağrılı hissettiriyor ise, mümkün ise ayaklarınızı dinlendirin ve olabildiğince rahatlayın.    Ayrıca ağrıyı ağırlaştırmamak için konumunuzu yavaş bir şekilde değiştirmeyi unutmayın.

Görüş değişiklikleri: Gözleriniz tahriş olmuş gibi hissediyor ise, bunun nedeni ise hamilelik hormonlarının gözlerin kurumasına yol açan gözyaşı üretimini azaltmış olmasıdır.   Rahatsızlığı hafifletmek için göz damlası kullanın ve ciddi bir göz sorununa sahipseniz, bu gebeliğe bağlı şeker veya yüksek kan basıncının bir işareti olabileceğinden bunu doktorunuza kesinlikle söyleyin.

Tavsiye

Minik tulumlar, patikler, şapkalar ve eldivenler… Bebeğinizin ilk giysilerini almaya başlayabilirsiniz. Bunları henüz yıkayıp dolaba kaldırmadan önce dekoratif bir sepette saklayabilir, meraklı konuklar için evinizin başköşesinde sergileyebilirsiniz.

Büyüyen rahmin karın boşluğundaki ana toplardamara baskı yapması sonucu, ayaklarda şişme görülebilir. Ayaklarda şişmeyle birlikte tansiyonunuz da yükseliyorsa doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir