Anasayfa / Hafta Hafta Gebelik / Hafta Hafta Gebelik : 25. Hafta

Hafta Hafta Gebelik : 25. Hafta

Bebeğin ağırlığı yaklaşık 700 gram’a ulaşmıştır. Başından poposuna olan mesafesi yaklaşık 21cm’ye ulaşmıştır. Artık tat alma duyusu gelişmiştir. Duyduğu bazı seslere karşı hareketlerini hızlandırarak, göz kırparak cevap vermeye başlamıştır. İlk solunum egzersizlerine de başlamıştır. İçinde yüzdüğü sıvıyı (amniyos sıvısı) akciğerlerine alıp vermeye başlamıştır.

Yirmibeşinci hafta civarında bebeğin omurilik (vertebra) yapıları kemik, eklem ve bağlarıyla şekillenmeye başlar. Akciğerlerdeki kan damarları gelişir. Burun delikleri açık hale gelir. Kemikleri şekillenmeye devam eder.

Çeşitli yapılan test sonuçlarına göre doktorunuzun verdiği vitaminlere devam etmeniz gerekmektedir. Bu dönemde özellikle hamile kişilerde hızlı bir kilo alımı görülür. Kilo alımını durdurmak için hamurlu yiyeceklerden uzak durmanız fayda sağlayacaktır. . Dolayısı ile sizde kolaylıkla bunu öğrenebilir ve internetten de yardım alabilirsiniz. Hamilelikte beslenme konusunda özellikle dikkatli olmalı ve istediğiniz bir çok şeyi yemelisiniz. Ancak dikkat edilmesi ve almanız gereken bazı vitaminler olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Fuzuli yiyecekler yemeniz bebeğe bir şey katmaz.

Erken doğum sancıları

Anne adayı büyüyen rahmin sinirlere bası yapması, rahmi tutan bağların içindeki sinirlerin gerilmesi, vücudun ağırlık merkezinin değişmesi ile belki haftalardır bel ve kasık ağrısı hissetmektedirler. Ancak bu şikayetler kadın doğum doktoru için farklı bir anlam ifade etmeye başlamıştır. Doktorlar bu haftalarda başlayabilen erken doğum sancılarını tanımaya gayret ederler. Erken doğum tehdidinde sıklıkla anne adayı belli aralıklarla karınlarında toplanma, sertleşme ve kramp tarzı ağrılar hissederler. Bu toplanma olayını anlamak için anne adayı avucunun içi ile karnına dokunarak bekleyebilir. Bu sancılar sırasında karınlarının avuçlarının altında toplandığını hissedeceklerdir. Bu sancıların geldiği dönemler dışında karınları yumuşaktır ve ağrıları hafiflemiştir (yani erken doğum sancıları düzenli aralıklarla gelir). Fakat nadiren de olsa erken doğum sancıları belli belirsiz kasık ve bel ağrılarını taklit edebilir. Doktorların yapması gereken de bunları birbirinden ayırt etmektir. Bu nedenle ultrasonla rahim ağzı boyunu ölçmek, anne adayını rahim kasılmalarını kaydeden bir makineye bağlamak (NST- non stres test, ileriki haftalarda bebeğin kalp atışlarını ve rahim kasılmalarını birlikte kaydetmek için kullanılacaktır) gibi ek yöntemler kullanacaklardır. Eğer erken doğum tehdidini düşündürecek sancılar saptanır ise gerekli tedavi ayaktan veya hastaneye yatırılarak uygulanacaktır. Erken doğum tehdidi saptanmaz ise anne adayı bu ağrıları azaltacak öneriler ile gönül rahatlığı ile evine gönderilecektir. Fırsat buldukça dinlenmek, uzun süre ayakta kalmamak, ılık duş almak, bacak ağrılarını azaltmak için kan göllenmesini azaltacak varis çorapları kullanmak önerilerin başında gelir.

Hamileliğinizin 25. Haftası Semptomları

Mide yanması veya hazımsızlık: Mide asitlerinin boğazınızı yakıyor ve göğsünüzü ateşe veriyormuş gibi hissediyor musunuz?   Her zaman yanınızda mide asidi ilaçları bulundurun böylece mide yanmanızı azaltabilirsiniz.

Horlama: Burun mukozalarına artan kan akışının tıkanmaya yol açmasından dolayı hamilelik sırasında horlama oldukça yaygındır.  Horlamanızın uykunuzu ciddi bir şekilde engelliyor ise, bu bir uyku apnesi (oksijen eksikliği) yaşadığınıza dair bir işaret olabilir – bu nedenle bunu doktorunuza sorunuz.

Karıncalanan eller (karpal tüneli): Hamilelik sırasında artan kan akışı, bileklerinizdeki sinirlere baskı uygulayan şişmeye neden olabilir ve karpal tünel sendromuyla sonuçlanabilir.  Bileklikler takma konusunu doktorunuza sorun veya ağrı ve karıncalanmayı hafifletmek için akupunkturu deneyin.

Şişkin damarlar: Hamilelik sırasında ürettiğiniz ekstra kan hacmi kan damarlarınız üzerine baskı uygular ve şişmelere yol açar ve sonuçta şişkin damarlar oluşur.  Sıkı elbiselerden kaçınarak kanın sürekli dolaşmasına yardımcı olun.

Simfiz pübis disfonksiyonu (SPD):  Plevik bölgenizde ağrı hissediyorsanız, normal şartlarda pelvik ekleminizin dengesini koruyan bağ dokuların gevşemesi ve esnemesinden kaynaklanan SPD’yi yaşıyor olabilirsiniz.  Bu bölgedeki kasları kuvvetlendirecek Kegel egzersizleri ve pelvik eğilmeleri sürekli yapın ve ağrı şiddetli ise, doktorunuzdan fizyoterapist önerisi alın.

Rahatsız bacak sendromu (RLS):  Karıncalanan ellerden endişe etmeniz yetersizmiş gibi, bacaklarınızda karıncalanma ve bunları hareket ettirme dürtüsü hissedebilirsiniz.  Bazı uzmanların RLS ile bağlantısı olduğunu düşündüğünden demir eksikliği anemi için doktorunuzdan sizi test etmesini isteyin – tabi bir yiyecek günlüğü tutun – bazı kadınlar belirli gıdalara karşı hassasiyetin semptomları kötüleştirdiğini bulmuştur.

Cilt, saç ve tırnak değişiklikleri: Normal günlük saç kaybının hamilelik hormonlarıyla baskı altında tutulduğundan, saçınızın hiç olmadığı kadar dolgun ve daha parlak olduğunu fark edebilirsiniz.  Şimdi keyfini çıkarın – doğumdan sonra, hamilelik sırasında dökülmeyen saçlar dökülecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir