Anasayfa / Hafta Hafta Gebelik / Hafta Hafta Gebelik : 23. Hafta

Hafta Hafta Gebelik : 23. Hafta

Bu hafta itibari ile anne adayları bebeklerinin hareketlerini çok daha iyi ve güçlü hissetmeye başlarlar. Hatta bebeklerinin hareketlerini dışarıdan karınlarının üstünden bile hissetmeleri mümkündür. Bu durum baba adaylarının da bebeklerinin hareketleri ile tanışmasına olanak sağlar.

  1. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 29 cm, ağırlığı 500 gramkadardır.

Bebeğin vücudu gün geçtikçe daha çok normal oranlara yaklaşır, giderek büyür ve tombullaşır böylece giderek daha fazla yeni doğan bir bebeğe benzemeye başlar. Orta kulak kemikleri bu dönemde sertleşir. Pankreas bezi gelişir.

Bebek yaşama tutunmasını ve dış ortama uyum sağlamasında en kritik noktalardan biri belki de en önemlisi akciğer gelişimidir. Bu haftada bebek akciğerlerinin doğumdan sonra oksijenle dolmasını sağlayacak sürfaktan denilen maddenin üretimi başlar. Pankreas insülin salgılamaya başlamıştır. Göze rengini veren iris oluşmaya başlamıştır. Ancak daha renklenmemiştir. Yani göz rengi belli değildir.

Bebeğin ters olması (makat geliş)

Hamileliğin özellikle 2. trimesterinde (13-27. haftalar arası) bebek çok hareket etmektedir. Ve bebek içinde yüzdüğü suya göre (amniyos sıvısı) küçüktür, yani hareket etmek için yeri boldur. Bu haftalarda ultrasonda bebeğin ters veya yan yatıyor görülmesi böyle kalacağı anlamına gelmez. Bu haftalarda bebeklerin yaklaşık yarısı ters durmaktadır. Bebek genellikle 35. haftaya kadar defalarca bir ters, bir düz dönecektir. Hangi pozisyonda olursa olsun genellikle 35. haftaya kadar baş aşağı döner. 35. haftadan sonra bebeklerin ancak %3-4’ ü ters durmaya devam eder. Ancak 35. haftada bebeğiniz halen ters ise (makat geliş), bu haftadan sonra baş gelişe dönme ihtimali daha azdır.

Hamilelik şikayetleri

Hızla büyüyen rahim karın içerisinde hemen üstünde bulunan diaframa baskı yapmaya başlayabilir. Bu nedenle bazı anne adayları nefes darlığı hissetmeye başlayabilirler. Eskiden kolaylıkla yapabildikleri günlük işlerde çabuk yorulduklarını, nefes nefese kaldıklarını hissedebilirler. Bu şikayetler rahmin ve bebeğin büyümesi ile ilerleyen haftalarda artacaktır.

Yine rahmin büyümesi ve ağırlığının artması anne adayının bel kısmındaki omuriliğine binen yükü arttırmıştır. Sonucunda vücudun ağırlık merkezi değişmeye başlar. Anne adayları bu durum hızlı alışamazlar ve denge problemleri yaşayabilirler. Bu nedenle özellikle denge sıkıntısını arttıracak topuklu ayakkabı giyiminden vazgeçilmeli, düz tabanlı ayakkabılar tercih edilmeli. Denge gerektiren sporlar ve hareketlerden uzak durulmaya başlanmalıdır.

Tavsiye

Bebeğinizin odası için araştırma yapmaya başlayabilirsiniz. Bebeğinize ve evinize uygun bir mobilyayı seçip karar vermeniz kadar, mobilyanın gelip yerleşmesi de vakit alacak. Bu yüzden fazla gecikmemeniz iyi olur.

Bebeğinizle bol bol konuşun! O artık sizi duyabiliyor. Doğuma kadar en çok sizin sesinizi duyacak olan bebeğiniz, doğduktan sonra da en çok sizin sesinizle rahatlayacak. Akşamları bir koltuğa oturun, ayaklarınızı uzatın ve yanınıza bir bardak süt ve bir kitap alın. Kitabı yüksek sesle okuyun. Bebeğiniz doğduktan sonra ona uygulayacağınız güzel bir uyku rutininin provasını şimdiden yapın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir