Anasayfa / Hafta Hafta Gebelik / Hafta Hafta Gebelik : 19. Hafta

Hafta Hafta Gebelik : 19. Hafta

Anne adayının karnı göbek deliğinin 1-2 cm altına kadar büyümüştür. Büyüyen rahim mideye baskı yapabilmektedir. Gebelik hormonunun (progesteron) mide boşalma zamanını uzatması da eklenince özellikle yemeğin fazla kaçırıldığı zamanlarda ve gece geç saatte yemek yiyip yatıldığında ağıza acı su geldiği hissedilebilir (reflü). Bu şikayeti azaltmanın yolu öğün sayısını arttırıp yemek miktarını azaltmak, gece yatmadan yemek yememek, uyku sırasında gövdenin üst yarısını hafif yükseltmektir. Bu önlemlere rağmen şikayetler azalmaz ise doktor tavsiyesi ile ilaç kullanılabilinir.

Bebeğin başından poposuna olan mesafesi (CRL) 150 mm’ ye, ağırlığı yaklaşık 230 gram’a ulaşmıştır. Bu dönemde bebek dışarıdan gelen sesleri hissedebilmeye başlar. Bebeğin damak yapısı ve diş taslakları oluşmaktadır.

Hamilelikte bilgisayar kullanmak

Eskiden bilgisayar mönitörlerinin yaydığı elektromanyetik alanın özellikle erken gebeliklerde düşüklere yol açabildikleri düşünülürken, şu anda bilgisayar kullanımının hamileliğe zarar vermediği bilinmektedir. Sadece uzun süreli bilgisayar başında kalınması durumunda oturuş pozisyonu nedeni ile sırt, bel ağrılarının olabileceği unutulmamalı. Ayrıca bacaklarda kan göllenmelerine, şişmelere izin vermemek için uzun süreli hareketsiz kalmaktan kaçınılmalıdır. Sık sık ara verilip yürümek bu şikayetlerin oluşumunu engelleyecektir.

Tavsiye

Hamileliğinizin muhtemelen en rahat dönemindesiniz. İmkânınız varsa yakın bir bölgede kısa bir tatil kaçamağı yapabilirsiniz. İleride yaşayacağınız yoğun günler öncesi hem size, hem eşinize iyi gelecektir.

Bel ağrılarından yakınmaya başlayabilirsiniz. Vücudunuzu kuvvetlendirmek için kısa yürüyüşler yapmanız iyi olur. Uzun süre ayakta kalacağınız işlerden kaçınmaya çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir