Anasayfa / Hafta Hafta Gebelik / Hafta Hafta Gebelik : 17. Hafta

Hafta Hafta Gebelik : 17. Hafta

Anne adayının rahmi göbek deliğinin 4-5 cm altına kadar ulaşmıştır. Bu nedenle bel kalınlaşmıştır. Daha geniş ve rahat kıyafetler giyilmesi önerilir. Anne adayının özellikle yüz bölgesinde açık kahverengi noktalanmalar şeklinde lekeler gözlenebilir. Bu lekelerin yüze iyice yayılması ile gebelik maskesi (kloasma)oluşabilir. Güneşe maruz kalmaları durumunda renkleri koyulaşacağından güneşten korunma şikayetin artmasını önleyecektir. Bu lekelenmeler doğum sonrası tamamen kaybolacaktır.

Bebeğin başından poposuna olan mesafesi (CRL) 130mm’ye, ağırlığı ortalama 135 grama ulaşmıştır. Cilt altı yağ depolanması devam etmektedir. Bebeğin bağırsaklarında mekonyum denilen fetal dışkı oluşmaya ve depolanmaya başlamıştır.

Amniyosentez nedir?

Amniyosentez anne adayının karınına iğne batırmak sureti ile bebeğin içerisinde yüzdüğü sıvıdan (amniyos sıvısı) örnek alma işlemidir. Bebeğin zarar görme riskini en aza indirmek için işlem ultrason eşliğinde bu işte uzmanlaşmış bir doktor tarafından yapılır. Amaç amniyos sıvısı içine dökülmüş olan bebek hücrelerinin toplanması, bu hücrelerin sayısının laboratuar ortamında arttırılması ve kromozom yapısının incelenmesidir. Böylece bebeğin herhangi bir kromozom kusuruna sahip olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Sonuç 15-30 güniçerisinde çıkmaktadır. Bu işlemin uygulanması için en uygun dönem 16.-18. haftalar arasıdır.

Bu işlem; 35 yaşından büyük anne adaylarına (kromozom anomalili bebek doğurma ihtimalleri yüksektir), ultrasonda anomali saptanması, üçlü testte (ikinci trimester tarama testi) yüksek risk saptanması, daha önce anomalili bebek doğurma hikayesi bulunması durumunda önerilir.

Amniyosentez işlemi merkezden merkeze değişmekle beraber yaklaşık 300’de 1 düşük riski taşımaktadır.

Üçlü test

Bu haftada üçlü test (ikinci terimester tarama testi-zeka testi) doktorun önerisi ile yapılabilir. Üçlü testin normal yapılma zamanı 16. – 18. haftalar arasıdır. Üçlü test ile anne adayından kan alınır. Bu kandan bakılan B-hcg, estriol, AFP (alfa fetoprotein) hormonları ile bebekte trizomi 21 (down sendromu), trizomi 18 ve nöral tüp defekti (bebeğin omuriliğinde açıklık) bulunma riskleri hesaplanır. Bu tahlil sonucu bu hastalıklardan herhangi biri için yüksek riskli çıkması durumunda, doktorun önerisi ve anne adayı ve eşinin kararı ile, bir iğne yardımı ile bebeğin yüzdüğü sudan (amniso mayi) örnek alınarak incelemeğe gönderilebilir.

Tavsiye

Artık hamileliği iyice benimsediniz değil mi? Bebeğiniz şimdiden hayatınızın bir parçası oldu. Siz yine de arkadaşlarınızı ve yakınlarınızı ihmal etmemeye bakın. Doğumdan sonraki ilk aylarda arkadaşlarınızla eskisi kadar sık görüşemeyebilirsiniz. Hamileliğinizin rahat dönemlerinde onlara sık sık vakit ayırmaya bakın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir