Anasayfa / Hafta Hafta Gebelik / Hafta Hafta Gebelik : 15. Hafta

Hafta Hafta Gebelik : 15. Hafta

Rahim pelvis kemiğinin (leğen kemiği) üzerine çıkması ile karın iyice belirginleşmiştir. Anne adayı elini karnına koyduğunda yuvarlak bir top gibi rahmini hissedebilir. Farklı hamileliklerde aynı haftada karnın görünüşünün ve büyüklüğünün farklı olabileceği unutulmamalıdır. Önemli olan karnın büyüklüğü değil, rahmin içerisindeki bebeğin boyutlarıdır. Özellikle daha önce doğum yapmış anne adaylarında karın kasları normalden daha gevşek olduğundan, karın boyutları daha büyük olabilir.

Bebeğin başından poposuna olan mesafesi 100 mm’ ye ulaşmıştır. Ağırlığı yaklaşık 45 gramdır. Cildi hala çok incedir. Bu haftada bebeğin vücudunu lanugo denilen ince tüycükler kaplamaya başlamıştır. Bu tüycükler yirmili haftaların ortasına kadar bebeğin vücudunda kalacaklardır. Elleri ve ayakları ultrasonla rahatlıkla ayırt edilebilir duruma gelmiştir. Bu haftadan sonra artık ultrason ölçümlerinde baş popo mesafesi kullanılmaz. Bunun yerine baş çevresi (BPD), karın çevresi (AC), uyluk kemiği uzunluğu (FL) ölçümleri ile gelişim değerlendirilir. Bebeğin elleri ve ayakları kolaylıkla ayırt edilebilir hale gelmiştir. Bebeğin sinir sistemi ve eklem gelişimleri iyice tamamlandığından ultrason sırasında bebeğin kafasını dik tuttuğu, hareket ettiği kolaylıkla gözlenebilir. Ancak bu haftada anne adayının bu hareketleri dışarıdan hissetmesi mümkün değildir. Özellikle ilk hamileliği olan bayanlar bu dönemde bağırsak hareketlerini yanlışlıkla bebek hareketi ile karıştırabilirler. Elleri ve ayakları ultrasonla rahatlıkla ayırt edilebilir.

Hamilelikte çatlaklar

Hamilelik çatlakları (stria gravidarum) oluşumunda ana neden büyüyen rahim yüzünden karın cildinin gerilmesi ve anne adayının değişen hormonal durumudur. Bu iki faktörün birleşmesi ile cilde esnekliğini veren kollajen liflerde ayrışmalar ve dolayısı ile deride çatlaklar izlenir. En sık karın bölgesinde görülürler. Fakat kalçalarda ve uyluk bölgesinde de oluşabilirler. Sıklıkla uzunlamasına ve deride hafif çöküntüler şeklinde gözlenirler. Ağrıya neden olmazlar.

Çatlakların oluşmasında en belirleyici faktör ailesel özelliklerdir (genetik). Yani anne adayının 1. derece yakınlarında (anne, kız kardeşler) hamilelik çatlağı bulunuyorsa, kendisinde de muhtemelen oluşacaktır.

Çatlak tedavisi

Şu ana kadar çatlakların oluşumunu %100 engelleyen (veya oluşmuş çatlakların yok olmasını sağlayan) bir ilaç, kozmetik ürün veya bir yöntem bilimsel olarak bulunmamıştır. Fakat hamileliğin erken dönemlerinde uygulanacak bazı önlemlerin oluşabilecek çatlakların miktarını azaltabileceği düşünülmektedir.

Bu önlemlerin başında ikinci trimester (14. gebelik haftasından itibaren) başında başlamak koşuluyla cildin düzenli olarak nemlendirilmesi gelmektedir. Bu amaçla piyasada kullanılabilecek pek çok kozmetik ürün bulunmaktadır. Anne adayları bu kozmetik ürünleri doktorlarına danışarak kullanabilirler. Bunun yanında kozmetik ürünler yerine daha basit bebek yağı, badem yağı gibi nemlendiricilerin de kullanılabileceği bilinmektedir.

Cildin nemini korumaya yardım edecek bir diğer önlem ise yeterli su alımı ile dengeli beslenmektir. Böylece hızlı kilo alımı ile cildin ani mekanik gerilmesinin de önüne geçilmiş olur

Tavsiye

Artık belirginleşmeye başlayan karnınızı daha da ön plana çıkarabilirsiniz. Kendinize esprili bir hamile bluzu alın. Giymek için çok erken değil! Hamilelik günlüğü tutuyorsanız, bu haftadan itibaren karnınızın profilden çekilmiş bir fotoğrafını koymaya başlayın.

Bebeğinizin saçları çıkmaya başladı. Midenizdeki yanmaların bebeğinizin saçlarından kaynaklandığını söyleyenler olabilir. Bebeğinizin midede değil, rahimde büyüdüğünü düşünürsek, mide yanmalarının saçlarla ilgisi olmadığını kendilerine hatırlamak iyi olacaktır. Siz en iyisi, mide yanmasını tetikleyebilecek yiyeceklerden uzak durmaya dikkat edin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir