Anasayfa / Hafta Hafta Gebelik / Hafta Hafta Gebelik : 14. Hafta

Hafta Hafta Gebelik : 14. Hafta

Gebeliğin ikinci 3 aylık dönemi (II. Trimester- hamileliğin 13 – 27. haftalar arası dönem) başlamıştır. Hamileliğin en rahat dönemidir. Gebelik hormonu HCG’nin düşmeye başlaması ile bulantı-kusmalar iyice azalmış, iştah düzelmiştir. Bunların sonucunda önceki haftalarda birkaç kilo kaybetmiş olabilen anne aydının kilo artışı belirgin hale gelmeye başlar. Ayrıca uyku düzeninin de düzelmesi ile kendisini devamlı yorgun ve uykusuz hisseden anne adayı artık daha enerjiktir. Günlük hayatına ve işlerine daha rahat adapte olur.

Bebeğin ses telleri oluşumunu tamamlamıştır. Daha önce başının kenarlarında olan gözleri orta hatta doğru, normal yerlerine gelmiştir. Bebeğin derisi çok ince ve şeffaf bir halde olsa da parmak izi belirmeye başlamıştır. Başından poposuna olan mesafe 88 mm’ e varmıştır. Ağırlığı yaklaşık 30 gramdır.

Ondördüncü haftada bebek nefes alıp verme hareketlerine başlar. Nefes alıp vermesi hava ile değil amnion suyu ile olur. Bebek amnion sıvısını akciğerlerine alır ve sonra tekrar ağzından dışarı atar, bu şekilde solunum egzersizleri yapar. Bebeğin boynu uzar ve çenesi göğsünden uzaklaşmaya başlar. Bebek ellerini kollarını hareket ettirmeye başlar. Bebeğin kalp atışları dopler cihazı ile duyulabilir. Bebeğin sindirim sistemi sanki yediği yiyecekleri sindirir gibi hareket etmeye başlar. Bebeğin çok ince tırnakları vardır. Bebek bu haftalarda baş parmağını emebilir. Bebeğin kemik iliği kan hücreleri üretir.

Hamilelikte kapı güvenlik cihazlarından geçmek

Artık alışveriş merkezleri gibi tüm kalabalık iş merkezlerinin girişinde, kamu binalarında kapı kontrol cihazları standart hale gelmiştir. Bunların bebeğe zararlı olup olmadığı konusu anne adaylarını devamlı kafasını kurcalamaktadır. Ülkemizde birçok kullanıcı ve yöneticinin bu konuda bilgisiz olması ve sonucunda hamilelerin bu aramalardan muhaf tutulması da kafa karıştırmaktadır. Bu aletlerin hafif bir elektrik akımı ile düşük manyetik alan (MR incelemeleri ile kıyaslandığında çok düşük düzeylerdedir. Ayrıca hamilelerde MR incelemesinin bile zararlı olmadığı bilinmektedir) ile çalıştığı, x-ışını (röntgen gibi) çalışmadığı bilinmektedir. Ayrıca bu aletlerden geçiş süresi yani maruziyet zamanı da çok düşüktür. El dedektörleri dahil, kapı kontrol cihazlarının hamileliğe bir zararı yoktur.

Hamilelikte kabızlık problemi

Artmaya devam eden progesteron ve östrojen hormonları nedeni ile kabızlık belirgin bir şikayet haline gelmeye başlayabilir. Lifli gıdalar almaya gayret edilmesi, bol su tüketilmesi, kafeinli içeceklerden kaçınılması (kahve, kola gibi) bu şikayetin azalmasına yardımcı olur. Bu önlemlere rağmen kabızlık ciddi bir sıkıntı haline gelirse doktor tavsiyesi ile bir takım ilaçlar kullanılabilir.

Tavsiye

Bebeğiniz için bir isim düşünmeye başladınız mı? Cinsiyetini öğrenmenize az kaldı! Eşinizle cinsiyet konusunu konuşun ve bu konuda önyargılarınız varsa birbirinize itiraf edin.

Artık hamileliğinizin ikinci trimesterına giriş yaptınız. İştahınızın geri gelmesiyle birlikte yediklerinizden zevk almaya, beslenmek için de daha çok yemeye başlayacaksınız. Besin değeri düşük gıdalarla kilo almamaya dikkat edin. Bununla birlikte, kilo alma korkusuyla asla rejim yapmayın. Belinizin kalınlaşması, rahminizin değişen pozisyonundan kaynaklanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir