Anasayfa / Hafta Hafta Gebelik / Hafta Hafta Gebelik : 12. Hafta

Hafta Hafta Gebelik : 12. Hafta

Artık anne adayları kendilerini çok daha iyi hissetmektedirler. Sabah bulantıları ve kusmalar tamamen kesilmiştir. Ayrıca rahim artık pelvis kemiklerinin (leğen kemiği) üzerine doğru çıkmaya başladığı ve karın içine doğru büyüdüğü için sık idrara çıkma şikayetleri de ortadan kaybolmuştur.
Bebeğin başından poposuna kadar olan mesafesi 56 mm’ye ulaşmıştır. Artık belirginleşen eller ve ayaklarda tırnaklar uzamaya başlamıştır. Diş etlerinde dişlerinin yerleri belli olmuştur. Santral sistemi biraz daha olgunlaşmıştır. Cinsel organlar gelişimi iyice tamamlanmaya yakın olsa da erkek bebeklerin testisleri hala karın içlerinde olduklarından cinsiyeti söylemek hala zordur.

Hamilelikte diş bakımı

Bu haftada karşılaşılan şikayetlerden biri de diş eti kanamalarıdır. Bunun gebelik nedeniyle diş etlerinde hassasiyetin artması sonucunda olduğu bilinmelidir. Normalde kullanılandan daha yumuşak uçlu diş fırçalarının kullanılmaya başlaması, şikayetin azalmasına yardımcı olacaktır.
12. haftadan sonra civa içermeyen dolgu malzemeleri ile dolgu yaptırmakta bir sakınca yoktur. Diş çekimi ise gebeliğin her ayında yapılabilir. Lokal anestezinin bebeğe zararı yoktur, sadece kullanılacak antibiyotik konusunda kadın doğum doktoruna danışılması uygun olacaktır.

Hamilelikte saç boyatma

Bu konuyla ilgili kesin kurallar yoktur. Bazı doktorlar 12 haftanın üzerinde doğal boyalarla saç boyama işlemine izin verirken, bazıları ise gebelik boyunca saç boyatılmasına karşı çıkabilir. Ancak anlaşılacağı gibi 12 haftadan önce saç boyatmanıza genel olarak doktorlar izin vermemektedir.

Tavsiye

Artık hamile olduğunuzu bütün dünyaya duyurabilirsiniz! Düşük riskinin nispeten yüksek olduğu ilk haftaları atlattınız. Bugüne kadar daha çok bulantı, hazımsızlık gibi şikayetlere odaklanmak zorunda kalmış olabilirsiniz. Artık bebeğinizle ilgili planlar yapmaya rahatça konsantre olabilirsiniz.

Saçınızda ve cildinizde değişiklikler mi hissediyorsunuz?

Bazı anne adayları ciltlerinin hamilelikte gerginleştiğini ve adeta güzelleştiğini görürken, bazıları sivilcelerden yakınırlar. Saçlar çoğunlukla hızlı uzar ama hamilelik döneminde saç dökülmesinden de yakınmanız mümkündür. Bunlar bebeğinizin cinsiyle ilgili olmadıkları gibi, tamamen hormonal değişimlerden kaynaklanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir