Anasayfa / Diyet / Diyet Yapmadan Zayıflamanın Yolları

Diyet Yapmadan Zayıflamanın Yolları

Diyet yapmak çoğu insan için çekilmez bir süreçtir ve kilolar verildikten sonra daha fazla yemek tüketilerek daha çok kilo alınması ile sonuçlanmaktadır. Gelin diyet psikolojisine girmeden sağlıklı yaşayıp, düzenli beslenerek nasıl kilolardan uzak durabileceğimizi inceleyelim.

Yemeklerinizi Yeme Süreniz

Yemek yerken geçirdiğiniz zamanı maksimum uzatarak, sindirim sisteminizi rahatlatabilirsiniz. Özellikle öğünlerinizi 20 dakikalık bir zaman sürecine yaydığınız zaman, sağlıklı beslenmiş olursunuz. Diyet yapmadan vücudunuzun kilo vermesi için en etkili yöntemlerden biri budur. Süre uzadığında vücudun tokluk hissi tetiklenir ve fazla besin tüketiminin önüne geçilmiş olur.

Uyku Düzeni

Yapılan araştıamalar sonucu az uyuyan insanların, iştahlarının daha açık olduğu saptanmıştır. Kişiden kişiye çeşitlilik gösteren bu durum genellikşe tüm insanlarda aynı sonuçları doğurmaktadır. Sağlıklı bir yaşam sürecinde günde en az 8 saat uyumalı ve bunun altına düşmemelisiniz.

Sebze Tüketimini Arttırın

Gün içerisinde tükettiğiniz öğünleri mercek altına alın ve tüm gün boyunca en az 4 çeşit sebze yemeğini öğünlerinize ilave edin. Özellikle akşam yemeklerinde ne kadar fazla çeşit, sebze yemeği tüketirseniz o kadar fazla yemek yemiş hissine kapılırsınız. Bunun haricinde bol miktarda su tüketimi ve lifli gıdaları tüketmek, kendinizi tok hissetmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca sebze yemeklerinizi pişirirken, az yağ kullanmaya özen göstermelisiniz, sağlıklı yemekleri, kalorili yemeklere dönüştürmemek için bu çok önemlidir. Son olarak yemeklere eklenen kalorili soslardan vazgeçerek, sos olarak şifalı bitkiler yada doğal limon suyunu kullanmalısınız.

Çorba Tüketmelisiniz

Öğünlerinizde tüketeceğiniz tavuk ve et suyu çorbalar tokluk hissinizi arttıracak, daha hızlı doymanıza yardımcı olacak ve sindirim sisteminizin daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Sebze çorbaları ise, içerisinde hamur parçacıkları bulunduğunda, hem çok doyurucu, hemde sindirim sisteminize faydalıdır.

Ayrıca çorbanın en büyük avantajı, yemek yeme sürecinizi uzatacağı için tokluk hissine ulaşmanız gereken 20 dakikalık süreyi doldurmaya yardım edeceğinden, daha az yemek tüketmenizi sağlayacaktır. Ancak bazı çorbalar çok yağlı ve kremalıdır ve bu tür çorbalar kilo vermenize engel olur, bunlardan uzak durmanızda fayda var.

Tam Tahıllı Gıdalar Tüketmelisiniz

Tam tahıllı gıdalar metabolizmanızın hızlı çalışmasına yardımcı olacaktır. Özellikle arpa, kara buğday, kahverengi pirinç, tam tahıllı buğday tüketerek vücudunuzun tüm mekanizmalarının sağlıklı şekilde işlemesini sağlayabilirsiniz. Bu tam tahılları içeren hamur işi ve ekmek türlerini rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Şeker Tüketimini Azaltın

Özellikle gün içerisinde tükettiğiniz şekerli içecekler, kalori almanızı sağlayarak sizi şişmanlatır. Bunların yerine, bol miktarda su tüketmeliyiz. Suyunuzu hoş bir hale getirebilmek için içerisine çilek, nane ve limon ekleyebilirsiniz. Ayrıca günlük tükettiğiniz kahve ve çay içerisine attığınız şeker miktarınıda, yarı yarıya azaltın, bu sayede günlük aldığınız kalori miktarını düşürmüş olacaksınız. Ayrıca ince ve uzun bardaklar kullanırsanız daha çok sıvı tüketmiş hissi elde edersiniz. Kalori alacağınızı düşündüğünüz, asitli ve şekerli içecekleri ince ve uzun bardaklardan tüketin, suyu ise geniş ve kısa bardaklar kullanarak tüketin. Bu sayede sağlıklı sıvı tüketimini sağlamış olacaksınız.

Size Olmayan Giysileri Deneyin, Bu İradenizi Tetikleyecektir

Üzerinize eskiden olan yada hiç olmayan ancak olmasını hayal ettiğiniz giyeceklerinizi, devamlı görebileceğiniz bir yere asın ve gün içerisinde inceleyin. Bu sayede bu elbise içerisinde kendinizi hayal edecek ve zayıflama duygunuzu tetikleyeceksiniz.

Yeşil Çay Tüketimini Arttırın

Yeşil çay tüketimi sindirim sisteminizi hozlandıracağı için tüketmeniz gereken içecekler arasında yer alır. Özellikle kilo verme dönemlerinde yağ parçalayıcı etkileri sayesinde, günde en az 3 bardak yeşil çay tüketmelisiniz.

Ev Yapımı Yemekler Sağlıklı ve Besin Değeri Yüksek Gıdalardır

Ev yemekleri tüketmek dışarıda tüketilen gıdalardan daha sağlıklıdır. Dışarıda yemiş olduğumuz bazı besinlerin içerisinde ağır yağlar ve vücuda zararlı bileşenler yer alabilir. Bu besinlerden uzak durmak için en iyi yol evinizde yemek pişirmek ve yemeklerin içerisinde yer alan yağ ve diğer maddelerin oranlarını en sağlıklı şekilde düzenlemek olacaktır.

Yemek Yerken Ara Vermelisiniz

Yemek yerken mutlaka ara vermeye çalışın. Midenize tüm yemekleri üst üste gönderirseniz, ayrıştıramaz ve gerekli şekilde sindiremeyecektir. Bu yüzden özellikle yemek yerken biraz ara verin kalkın bir bardak su için sevdiğiniz bir arkadaşınızla konuşun ve zamanı geçirmeye çalışın bu sayede vücudunuz zamana yayılmış şekilde ulaşan yemekleri daha rahat parçalar ve sindirir. Yavaş yemek yediğiniz taktirde doyma sinyali daha hızlı şekilde beyine ulaşır ve fazla yemek tüketiminin önüne geçmiş olursunuz.

İlla diyet yapacağım diyorsanız DİYET kategorimize bir göz atabilirsiniz : )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir