Anasayfa / Cilt Bakımı / Cilt Tipinize Göre Günlük Cilt Bakımı Tavsiyeleri

Cilt Tipinize Göre Günlük Cilt Bakımı Tavsiyeleri

Cildiniz korumanız gereken en önemli varlığınızdır. Cildiniz vücudunuzdaki en hassas oluşumlardan bir tanesidir ve hassas yapısı yüzünden dış etkenlerden en çok etkilenen bölgemizdir. Cildimizi yaşlanmanın olumsuz etkileri ve mevsim değişimlerinden dolayı oluşan hasarlardan, en iyi şekilde korumak zorundayız, bunun için yapmamız gereken, cildimizin kaybettiği bileşenleri, doğru ve düzenli bakımlar uygulayarak geri kazandırmak olacaktır. Bu bakımlar güzellik salonlarında yada pahalı bakım ürünleriyle en iyi şekilde yapılabiliyor. Ancak bu bakımları uygulayarak cildinize iyi bakmak için farklı seçeneklerinizde mevcut. Bunun için yüksek bedeller ödemeye mahkum değilsiniz.

Cildinizi korumak için almanız gereken temek önlemler göz önünde bulundurulduğunda, üç farklı aşama karşımıza çıkıyor. Bunlar, temizleme, arındırma ve cildin kaybettiği nemi yeniden kazandırarak nemlendirme şeklinde aşamalara ayrılıyor.

Gelişen dünyada, insanların daha aktif rol oynama zorunluluğu ve gün içerisinde yaşanan koşturmacaların sıklığı, cildinizi dışarıda bulunan, kirli hava, egzoz dumanları ve toz ile daha fazla, haşır neşir hale getirmekte ve bu dış etkenlerin cildinize yapışarak, cildinizin hava alamaz hale getirmesine sebep olmaktadır. Bunun dışında özellikle bayanların makyaj yaptıktan sonra, ciltlerini iyi şekilde temizlememesi ve cilt üzerinde kalan makyaj kalıntılarının, ciltte bulunan gözenekleri tıkaması sonucu ciltte erken yaşlanmalar ve cilt rahatsızlıkları görülebilmektedir. Tüm bu dış etkenlerden korunmak için cilt temizleme jelleri, makyaj temizleme ürünleri kullanılabilir. Bu kozmetik ürünlerin haricinde bir pamuğun üzerine bir kaç damla limon sıkarak, cildinizi bu pamukla silebilirsiniz. Limonun içerisinde bulunan bileşenler cildinizdeki gözenekleri açacaktır. Ancak bu doğal yöntemi çok fazla uyguladığınızda, cildinizin nem dengesini korumak açısından, limon uygulamasının ardından, yoğurt ile cildinizi nemlendirmenizde fayda var.

Temizleme işlemi tamamlandıktan hemen sonra cildinizdeki kirler ve yabancı maddeler ciltten koparılmış olacak, bunun ardından ikinci aşamaya yani arındırma aşamasına geçmiş olacağız. Cildinizi arındırarak yabancı maddelerden temizleme işlemi, iyi bir tonik kullanarak mümkün olabileceği gibi, bunun yerine sade sodada kullanılabilir. Tonik kullanacaksanız, içerisindeki bileşenler açısından zengin bir tonik kullanmakta fayda var. Bu sayede toniğiniz, cildinizdeki kan dolaşımını hızlandıracak ve gözenekleri iyice temizleyerek ferahlama sağlayacaktır. Bu arındırma özelliklerinin yanı sıra sıkılaştırma özelliğine de sahip olan tonikler cildiniz üzerinde iyi bir etki oluşturacaktır.

Cildimizi güzelce arındırdıktan sonra, son aşama olan nemlendirme aşamasına geçebiliriz. Nemlendirme aşaması en önemli aşamalardan bir tanesidir. Yukarıdaki temizleme ve arındırma işlemlerini gerçekleştirirken, cildimiz sahip olması gereken nem dengesini de kaybeder, nem değerlerini kaybeden cilt kurur ve erken yaşlanma belirtileri boy göstermeye başlar. Cilt tipinize uygun bir nemlendirici seçerek nemlendirme aşamasını gerçekleştirebilirsiniz. Bunun haricinde, evinizde bulunan yoğurtlar ile cildinizi doğal yollardan nemlendirmenizde mümkündür. Tüm bunlara ek olarak tercihinize bağlı olarak, haftada iki kez peeling uygulayarak cildinize gereken yumuşaklığı ve tazeliği kazandırmanız mümkün olacaktır.

Cilt Tipinize Göre Günlük Bakım Önerileri

Cildimizi temizleme, arındırma ve nemlendirme aşamalarını eksiksiz şekilde tamamladıktan sonra, cilt tipine göre bakım uygulamaları hakkında bilgiler vermeye devam edelim.

Young female with fresh clear skin, white background

Kuru Ciltler

Eğer kuru cilt yapısına sahipseniz, cildinizi iyi şekilde temizledikten sonra nemlendirme işlemi ile cilt bakımınızı sonuçlandırabilirsiniz. Cildiniz zaten kuru ve bu nedenle tonik kullanımına ihtiyaç kalmıyor. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan bir tanesi, nemlendirici seçiminde doğru ve cilt yapınıza uygun nemlendiricileri seçmek olacaktır. Kuru bir cildin sizden beklediği tek şey, çok iyi temizleme ve ardından yeterli oranda nemlendirme ile cildi yumuşatmak olacaktır. Sizde kuru cilt yapısına sahipseniz günde 2 kez olmak üzere cildinizi iyi bir nemlendirici ürün ile nemlendirmek olmalıdır. Bu işe bir bütçe ayırmak istemiyorsanız, bu işlemi evinizde bulunan yoğurt ile doğal yoldan yapabilirsiniz. Ancak kuru cilt yapılarının ihtiyacı olan bileşenler en iyi şekilde, profesyonel ürünlerde yer almaktadır.

Kuru ciltlerde yaşın ilerlemesi ile birlikte görülen yaşlanma etkileri ve ince çizgiler, bu çizgiler için özel üretilmiş nemlendiriciler ile en iyi şekilde giderilebilir.

Yağlı Ciltler:

Yağlı ciltler özellikle siyah nokta ve aknelerin oluşmasına en müsait cilt tipleridir. Yani yağlı cilt yapısına sahip insanlar cilt bakımlarına daha çok özen göstermeli ve asla ihmal etmemelidir. Yağlı cilt yapısına sahipseniz, cildinizi temizledikten sonra iyi bir tonik kullanmalısınız. Tonik sayesinde cildinizdeki gereksiz yağlanmanın bir miktar önüne geçmiş olacaksınız. Yağlı cilt yapısına sahip insanlar, özellikle gece yatmadan önce mutlaka tonik kullanmalıdır. Toniğin ardından kullanılacak nemlendirici sayesinde, cilt gereken miktarda nemi de içerisine almış olacak. Toniği kullandıktan sonra yarım saat içerisinde nemlendirici uygularsanız, cildiniz toniği daha iyi özümseyecek ve faydası daha etkili olacaktır.

Yağlı cilt yapısına sahip insanlarda daha hızlı şekilde elastikiyet kaybı gözlemlenir. Bu sayede yağlı cilde sahip insanların göz altları, boyun bölgesi, yüz çevresi ve dekolte bölgesine hafif masajlarla nemlendirici uygulamaları faydalı olacaktır.

Karma Ciltler

Karma cilt yapısı diğer cilt yapılarına göre kullanımı daha kolay ve seçeneği daha bol bir cilt tipidir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, hangi ürünü tercih etmek gerektiğini çok iyi bilmektir. Cilt yapısı karma olduğu için, yağlı cilt tipine uygun ürünler faydasız olacağı gibi, çok kuru cilt tipine yönelik ürünlerde faydasız kalabilir. Bu nedenle karma cilt yapısını analiz edebilmek ve bu doğrultuda ürünler seçerek cildinize maksimum faydayı sağlayabilmek gerekmektedir.

Yapmış olduğumuz bazı araştırmalara göre karma cilt tipindeki insanların yüzlerinde yer alan ‘T’ bölgesinde kuruluk görülüyorsa, toniğimizi bu bölgeye daha yoğun şekilde uygulayamayız. T Bölgesi dediğimiz noktada yoğun yağlanma mevcutsa, bu kez yağlı ciltler için uyguladığımız işlem olan, tonik kullanımının ardından nemlendirici uygulanmalı ve tonik uygulandıktan sonra nemlendirici için toniğin özümsenmesi beklenmelidir. Karma ciltlerde yoğun şekilde görülen elastikiyet kaybı, özellikle yüz ovali bölgesinde daha yoğun gözlemlenmektedir. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda, özellikle gıdı ve çene bölgelerine düzenli olarak masaj yaparak, nemlendirici uygulanmalıdır.

Cilt bakımının altın kuralı cilt yapınızı en iyi şekilde analiz etmek ve bu doğrultuda ürünler tercih ederek bakım uygulamaları yapmaktır. Cildinize uygun olan temizleyiciler, tonikler ve nemlendiriciler bulunduktan sonra işin yarısını tamamlamış olacaksınız. Cilt yapınızı analiz ettikten sonra yazımızın içerisinde geçen aşamaları uygulayarak cildinizi en iyi şekilde korumanız mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir