Anasayfa / Bebek Bakımı / Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir ?

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir ?

Yeni doğan bebeğin en zor dönemlerinden bir gaz sancılarının yaşandığı dönemdir. Yeni doğan bebeğiniz bu dönem boyunca uyumaz ve sürekli olarak huysuzdur. Bu dönem genellikle anne, babaların en korkulu dönemlerinden bir tanesi olarak bilinir. Bir süre sonra bu sorunu giderebilmek için pek çok ilaç ve yöntem arasında kafanız karışır ve pek çok yöntem bu sorunu gidermeye yardımcı olamaz. Bebeğiniz bu dönem kendini tüm gücüyle ağlamaya programlar ve asla susmaz, bu durum anne, babalar üzerinde bebeğe bir zarar gelecek endişesi yaratır ve bu istenmeyen bir durumdur.

Bu dönemlerde yaşanan gaz sancıları, özellikle bebeğinizin sindirim sisteminin gelişmesine bağlı olarak yaşanır ve gelişen sindirim sistemi içerisinde çalışma mekanizmasının ilk başlangıcı olarak, sancılı seyreder. Bazı bebeklerde sindirim sistemi daha hızlı şekilde gelişir ve bebekler rahatlar, ancak bazı bebeklerde ise sindirim sistemi daha yavaş gelişerek, bebeğe ve ailesine uykusuz geceler yaşatmaya devam eder. Burada en önemli nokta, bebeğinizin bu süreci doğal olarak yaşadığını ve bu durumun çok büyük bir problem olmadığını bilmeniz gerektiğidir. Bebeğiniz sizin ruh halinizi hissedecektir, bu nedenle aşırı üzüntülü ve kaygılı anne, babayı gören bebek, kendini aynı psikolojinin içerisine sokar ve bu durum strese bağlı olarak, sancıların daha uzun süre devam etmesi anlamına gelir. 

Bazı durumlarda gaz sanılan sancılar, başka rahatsızlıklar olarak dikkat çekmektedir. Özellikle bebeklerde, burun tıkanıklığı nedeniyle aynı şekilde huzursuzluk ve huysuzluk gözlemlenir. Bunun dışında bebeğinizin gaz sancılarını yalnızca psikolojik olarak, onun yüzüne gülerek gidermeniz mümkün değildir. Öncelikle yapmanız gereken en önemli şey, bebeğinize gazını atabilmesi için masaj yapmak olacaktır. Bunun için bebeğinizi göğsünüze, yüzükoyun şekilde yatırın ve sırtını sıvazlayarak gazını atmasını sağlayın. Bebeğiniz gazını attığı halde aşırı huysuz ve rahatsız hissediyorsa, kolik sancısı olup olmadığını anlamak için doktorunuza başvurmalısınız. Kolik bir rahatsızlık değil sancılanma şeklidir ve 3 ay ile 6 ay arası görülebilmektedir. Doktorlar genel olarak bu rutin işleyiş karşısında panik yapmamanızı bu durumun çok normal olduğunu söylerler ancak anne, babalar bu durumu bu kadar hafife almaz ve pek çok yöntem araştırır.

Bebeğinizi rahatlatmak için doktorunuzun tavsiyesiyle pek çok ilacı kullanabilirsiniz, ayrıca bazı doktorlar, gaz atıcı etkileri bulunan bir çok bitki çayını da önerebilmektedir. Bu yöntemlerin hiç biri bebeğiniz üzerinde etkili olmayabilir ve bebeğinizin gaz sancıları devam edebilir. Bu gibi durumlarda bebeğinizin sindirim sisteminin gelişmesini beklemelisiniz ve bundan başka pek bir çareniz kalmamış gibi görünüyor.

Ayrıca kendi kafanıza göre veya etrafınızdaki insanlardan edinmiş olduğunuz, hiç bir bilgiyi bebeğiniz üzerinde asla denemeyin. Özellikle gelişme çağında olan bebekler, her türlü kimyasal ilaç veya doğal etkili maddelerden etkilenebilmektedir. Öncelikle doktorunuza danışın ve onun önerdiği tedavi yöntemlerini deneyin.

İlginizi Çekebilir

Yenidoğan Bebek Rahatsızlıkları

Yenidoğan bebeğiniz bağışıklık sisteminin tam olarak gelişmemesi ve kronik bazı rahatsızlılları yaşayabilmektedir. Yenidoğan bebekler de …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir