Anasayfa / Bebek Bakımı / Bebeklerde Ek Gıdaya Başlangıç

Bebeklerde Ek Gıdaya Başlangıç

Bebekler dünyaya geldiklerinde ilk altı aydan sonra anne sütünün takviyesi amacıyla ek gıdalar almalıdırlar. Burada özellikle dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi, bebeklerinde yetişkin insanlarda olduğu gibi sevip sevmediği besinlerin olduğudur. Bebeklerde ek gıdaya başlamak, bebeğinizin iştah durumuyla da doğrudan alakalı bir durumdur. bebeğinizin en çok sevdiği besinleri belirlemeli ve o doğrultuda besin programları oluşturmalısınız.

Bebeklerde ek gıdaya başlama süresi genellikle ilk altı aydan sonra gerçekleşmektedir. Bebeklerde ek gıdaya başlangıç döneminde, meyve püreleri, meyve suları, sebze çorbaları, iyice mikserden geçirilerek sıvı halde bebeğinize verilmelidir. Bu dönem bebeğiniz için yeni bir başlangıç dönemidir ve bu nedenle hayatında ilk kez tecrübe ettiği bazı besinleri tüketmek istemeyebilir. Size tavsiyemiz, bebeğinizi bu dönemde fazla zorlamadan, sevdiği gıdaları tespit ederek vermeniz olacaktır. Bebeğinize zamanla sevmediği ancak tüketmesi gereken besinleri, belirli aralıklarla sunun, bir süre sonra denemek isteyecek ve bu besinleri yiyecektir.

Bebeklere ek gıda verilmesi çok önemli bir durumdur, bol vitamin ve protein içeren gıdalar verilmelidir ve ilk dönemlerde bir çok gıdadan kaçınılmalıdır. Özellikle ilk bir yıl boyunca verilmemesi gereken gıdalar vardır. Bebeğiniz dünyaya geldiğinde ilk 1 yıl anne sütü, sebze çorbası, meyve püresi ve meyve suları yeterli olacaktır.

Bebeklerde bir yıl sonunda ek gıdaya tamamen geçiş gerçekleşir ve bu dönem içerisinde, bebeğe inek sütü de verilmelidir. Bebeklerde ek gıda tüketimi, sadece belirli gıdalar verilerek gerçekleşmeli demiştik, ancak bebeğiniz bazı besinlere karşı alerjik reaksiyon gösterebilir. Özellikle ilk birinci yılın sonunda anne sütünden inek sütüne geçen çocuklarda bazı alerjik reaksiyonlar görülebilir. Bu gibi durumlarda kesinlikle doktorunuza başvurmalı ve onun tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmelisiniz. Bu gibi durumlarda inek sütü için acele etmeyin ve alerjinin belirtileri sona erip tedavi süreci bittiğinde yeniden başlayabilirsiniz.

Bebeklerde ek gıda tüketimi, sebzelerin haşlanarak püre haline getirilmesiyle gerçekleşir, ek gıda tarifleri incelendiğinde, çok kaliteli ve fazla işlenmemiş yağlar kullanılırken, çok az tuz kullanıldığı görülmüştür. Ayrıca bebeğinizin meyvelere alışması için, bebekler için özel meyve filelerinden alarak içerisine kabukları soyulmuş meyveleri koyabilirsiniz, bu sayede bebeğiniz, file içerisinden emerek meyvelerin sularını içebilir ve meyvelerle tanışarak, gerekli vitaminleri alabilir.

İlginizi Çekebilir

Yenidoğan Bebek Rahatsızlıkları

Yenidoğan bebeğiniz bağışıklık sisteminin tam olarak gelişmemesi ve kronik bazı rahatsızlılları yaşayabilmektedir. Yenidoğan bebekler de …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir