Anasayfa / Bebek Bakımı / Bebeklerde Cilt Bakımı

Bebeklerde Cilt Bakımı

Bebeklerde Görülen Cilt Problemleri ve Günlük Cilt Bakımı

Yeni doğmuş bir bebeğin cildi tüm dış faktörlere karşı aşırı derecede hassasiyet gösterir ve çok dikkatli olunması gerekmektedir. Henüz cildin bağışıklık sistemi tam gelişmemiştir ve bu nedenle günlük normal aktiviteler bile cilt yapısına zarar verici sonuçlar doğurabilir. Yeni doğan bebeklerde sıklıkla sivilceler gözlemlenir, bunun nedeni, gözeneklerin henüz tam anlamıyla çalışmaması ve cildin nefes almasını sağlayarak görevlerini yerine getirememesidir.

Bebek cildinin günlük temizliği çok iyi yapılmalıdır. Gözeneklerin mümkün olduğu kadar işini yapabilmesi için tıkalı olmaması gerekir. Bebekler için kullanılan ıslak mendiller ile yada ıslak nemli bir bez ile bebeğinizin cildini tahriş etmeden silebilirsiniz.

Bebeğinizin Cildinde Görülebilecek Rahatsızlıklar

İsilik: Özellikle yaz aylarında olmak üzere, bebeğiniz çok sıcak ortamlara maruz kalırsa cildinde kırmızı renkli ufak lekeler oluşabilir, bunun adına isilik denilmektedir. Özellikle sıcak ortamlarda bebeğinizi çok kalın giydirmek ve çok fazla battaniye örtmek isiliğe neden olabilir.

Kurdeşen (Yenidoğan Ültikeri): Bebeklerde vücudun bazı bölgelerinde görülen, kırmızı ve beyaz uçlu döküntü şeklinde seyreden cilt rahatsızlığıdır. Oluşma nedenleri ter bezlerinin tam anlamıyla oluşmaması ve görevlerini yapamamasıdır. Kaşıntı görülmez ve zaman içerisinde tedaviye gerek kalmadan kaybolurlar.

Milia (Yenidoğan Egzaması): Bebeklerde genellikle yüz bölgesinde sıklıkla görülmektedir. genellikle beyaz renkli sivilcelerdir. Endişelenmenize gerek yok zaman içerisinde kaybolacaktır.

Soyulma: Yeni dünyaya gelen bebeklerde genellikle ilk zamanlarda, ayak tabanları, ayak bilekleri, avuç içleri gibi bölgelerde soyulmalar görülebilir. Özellikle doğumu takip eden bir kaç gün görülür ve kaybolurlar.

Konak: Bebeğiniz iki haftalık olduğunda, yaklaşık 1 yaşına kadar kafa derisinde çeşitli cilt lekeleri görülebilir. Bunlar saçların dökülmesine neden olmadığı sürece zararsızdır. Ancak kafa derisi hassas bir nokta olduğu için bu semptomlar tespit edildiğinde mutlaka bir doktora göstermelisiniz. Geceleri bebek yağı ile cildine masaj yaparsanız kabuklanmalar azalacaktır. Takip eden sabah bebek şampuanıyla yıkayarak şikayetleri azaltabilirsiniz.

Bebeklerde Cilt Kuruması: Bebeğinizin cildi için evin nem dengesi çok önemlidir. Yeteri kadar nem bulunmayan bir ortamda, bebeğinizin cildi kuruyacaktır. Ayrıca çok nemli ortamda iyi olmaz, orta dereceyi bulmak gereklidir. Bunun dışında bebeğinizi dışarı çıkardığınızda çok rüzgarlı ortamlarda olmamasına özen gösterin, aksi halde rüzgar bebeğinizin cildini kurutabilir. Bebek cildi evlerdeki ısınma sistemlerinin havayı kurutması sonucu, kış aylarında daha fazla kurumaya maruz kalır. Bebeğin bulunduğu odadaki ısıtıcı radyatörlerin üzerine ıslak havlu koyarak odadaki nem dengesini düzenleyebilirsiniz. Ayrıca iyi bir nemlendirici her zaman elinizin altında bulunmalı ve kuruyan bölgelere uygulamalısınız.

Bebeğin Bez Bölgesinde Pişik: İdrarın içinde bulunan bazı zararlı bileşenler nedeniyle, bebeğinizin cildi tahriş olabilir. Bebeğinizde bu tür hassasiyetler görüyorsanız, mutlaka iyi bir nemlendirici kullanarak bu bölgeleri kaplamalısınız.

Bebeğinize Nasıl Cilt Bakımı Uygulamalısınız

. Bebeğinizin cildini sürekli dengeli tutmak çok önemli demiştik. Bunun için bebek losyonları ve bebek yağları kullanabilirsiniz, bu sayede bebeğinizin cildi pürüzsüz ve yumuşak olacaktır. Ayrıca bu losyonlarla yapacağınız masajlar sayesinde bebeğinizin kan dolaşımı da hızlanacak ve gelişimine katkı sağlayacaktır.

. Bebeğinizin gözleri de çok hassastır, özellikle gözlerine zarar vermeyecek ürünleri tercih ederek alın. Bebeğinizin gözyaşı oluşumları ve göz kırpma refleksleri tam anlamıyla oluşmamıştır. Bu nedenle tercih edeceğiniz ürünler göz gelişimine engel olabilmektedir.

. Bebeğinizin saçlarına asla jöle sürmeyin, yetişkin parfümleri, kremleri ve diğer cilt bakım ürünleri bebek cildinde olumsuz etkilere neden olmaktadır.

. Bebeğinizi düzenli aralıklarla yıkamalı ve cildinde oluşan tortuyu arındırmalısınız, bu sayede tam olarak görevini yapamayan gözenekler açılmış

İlginizi Çekebilir

Yenidoğan Bebek Rahatsızlıkları

Yenidoğan bebeğiniz bağışıklık sisteminin tam olarak gelişmemesi ve kronik bazı rahatsızlılları yaşayabilmektedir. Yenidoğan bebekler de …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir