Anasayfa / Bebek Bakımı / Bebeğinize Anne Sütü Yeterli Geliyor mu?

Bebeğinize Anne Sütü Yeterli Geliyor mu?

Bebeğiniz için anne sütü en temel besin kaynağıdır. Dış faktörler, ne kadar besleyici olsa da, anne sütünün yerini tutamaz. Bazı bebeklerde anne sütü yeterli gelmekle birlikte, bazı bebeklerde ise yetersiz kalabiliyor. Anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda, takviyelerle besin takviye besinlerle bu açık kapatılmalı ve bebeğinizin kilo kaybetmesi önlenmelidir.

Ayrıca annelerin tükettiği besinler, sütün kalitesini doğrudan etkilemektedir. Yetersiz beslenen bir annenin sütü, gerekli mineral ve bileşenleri içermiyor olabilir. Bu durumda bebek de yeterli miktarda beslenememiş olur.

Anne Sütünün Yeterli Olmadığı Durumlar

En basit yöntem, bebeğinizi tartarak kilosunu kayıt altına almaktır. Anne sütünün yeterli gelmediği durumlarda bebeğiniz kilo kaybedecek, bu durumda takviye besinlerle açığı kapatmanız gerekecektir. Mümkünse hassas bir terazide tarttığınız bebeğiniz 1. ay içerisinde, günde yaklaşık olarak 30 gr almalıdır.

Anne sütünün yeterli geldiği bebeklerde bazı durumlarda kabızlık görülebilir ancak genel seyirde, günlük 6 kez kaka yapması normaldir. Kabızlık görülen durumlarda ilaç kullanmayın, bebeğinizi ilaca alıştırmayın. Sağlıklı bir bebeğin kaka rengi ise altın sarısı şeklinde görülür. Uzun süre altını değiştirme fırsatı bulamazsanız kaka rengi yeşilimsi hale dönüşür. Ayrıca sağlıklı bir bebeğin kakası ekşi süte benzeyen bir kokuya sahiptir.

Bazı bebekler doğdukları aylarda anne memesine tutunamayabilir. Bebeğiniz memenize sağlıklı bir şekilde tutunarak süt çekemiyorsa, sütünüzü ona sağarak vermeniz gerekecektir. Bunun dışında, bu yaştaki bir bebeğe hazır mamaları vermeniz uygun olmayacaktır. Fakat bazı faktörlere bağlı olarak bebeğiniz sağlıklı şekilde emziremiyorsa, bebeğinizin su ihtiyacını karşılamanız gerekiyor. Bunun için, suyu kaynatarak ılıklaştırıyoruz ve içerisine %5 oranında şeker ilave ederek bebeğinize verebilirsiniz. Bu sayede bebeğinizin su ihtiyacını karşılamış oluyorsunuz.

Anne Sütünün Arttırılması ve Yeterliliği

Anne sütü az geliyor yada kesilmiş olabilir. Bu tür durumlar için çeşitli ilaçlar vardır, ancak bunları doktor kontrolü haricinde almak doğru olmayabilir. Çeşitli yan etkileri bulunan bu ilaçlar hormon dengenizi değiştirebilir, artan sütün yanında, diğer bölgelerinize zarar verebilir. 

Ancak anne sütünü en iyi doğal yollarla arttırmak mümkündür. Bunlar, aşırı stres ve yoğun bir hayat temposu, düzenli ve yeterli uyku, dengeli ve zengin besinlerle beslenmek şeklinde sıralanabilir. Ayrıca haftada 2 kez mercimek ve nohut tüketirseniz, anne sütünde ortalama % 20 ile % 25 artış görüldüğü bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bunun dışında düzenli aralıklarla memelerinizi sağarak boşaltmalısınız, bu durum bünyenizi yeni süt üretimine teşvik edecektir.

İlginizi Çekebilir

Yenidoğan Bebek Rahatsızlıkları

Yenidoğan bebeğiniz bağışıklık sisteminin tam olarak gelişmemesi ve kronik bazı rahatsızlılları yaşayabilmektedir. Yenidoğan bebekler de …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir