Anasayfa / Ay Ay Bebek Gelişimi / 9 Aylık Bebek Gelişimi

9 Aylık Bebek Gelişimi

9 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Artık bebeğiniz ile vakit geçirmek çok daha fazla keyif veriyor olacak, çünkü beraber çok güzel zamanlar geçirebileceksiniz. Artık oyuncaklarını tanır ve onlar uzakta olsa da giderek almaya çalışır. Bunun yanı sıra elinden düşen oyuncaklarını fark eder ve eğilip almaya uğraşır. Otururken bir yere tutunarak ayağa kalkabilir ve uzanırken oturma pozisyona gelebilir. Bu ayda inadı artık yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayacak ve elindeki bir oyuncağı o istemediği sürece asla ondan alamıyor olacaksınız.  9 aylık bebek neler yapar diye araştırmaya devam ettiğimizde aynı zamanda el sallamaya bayıldığını ve artık çok bariz anne ve baba kelimesinin yanı sıra belli belirsiz birkaç kelime daha söyleyebildiğini görüyoruz. Bu dönemde yapmaya çalışacağı bir başka şey sürekli ayağa kalkmaya çalışmak ve keşfetmek istediği alanlara doğru yönelmek olacaktır. 9 aylık bebek artık uzun bir süre oyuncakları ile oynayabilir. Ancak eğer bu dönemde bebeğinizin sesi çıkmadan bir süre oynadığını görüyorsanız bilin ki mutlaka istemediğiniz bir şey yapıyordur.  9 aylık bebek başka neler yapabilir diye baktığımızda en sevdikleri oyunların içinde dolap çekmecelerini açmaları ve rengârenk kıyafetleri alıp dışarı çıkarmalarının olduğunu da görmekteyiz.

9 Aylık Bebek Ne Kadar Uyur?

Bebeğiniz bu ayda günlük 3 uyku dönemi yaşıyor olacaktır. 9 aylık bebek ne kadar uyur diye baktığımızda bir ikindi olmadan önce öğlen uykusu, bir de ikindi sonrası öğlen uykusu ile gündüz tamamlanır. Daha sonrasında ise gece uykusu ile gün bitmiş olur. Bu dönemde geceleri sık sık uyanmaya devam edebilir. Unutmayınız ki bu dediğimiz tüm bilgiler genel bilgilerdir ve bebeğin kendi gelişimlerine göre farklılık gösterebilir. İlk aylardan itibaren gece beslenmeye alışkın olan bir bebek elbette bu dönemde de gece sık sık kalkarak yemek yeme isteği ile ağlayabilir. Bu sebeple beslenme saatlerini olabildiğince gündüze ayarlamaya çalışınız.

9 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli?

9 aylık bebek beslenmesinde anne sütü yine olmazsa olmazların başında geliyor. Bebeğinizi emzirmeye devam etmeli bunun yanı sıra birde ek gıda takviyesi elbette yapılmalıdır. Onu bu ay daha önce hiç tanımadığı yemekler ile tanıştırmaya hazır olunuz. Hep aynı tatlar vermeyerek onun bir damak tadı olmasını, daha sonraki dönemlerde yemek seçmemesini sağlayabilirsiniz. Bu dönemde asla çikolata ve şeker gibi ürünler ile onun tanışmasını sağlamayınız. Eline havuç ya da salatalık verebilir ve yemesini sağlayabilirsiniz. Şuan için bebeğiniz ne yerse yesin mutlaka sizin gözetiminizde olması gerektiğini asla unutmayınız. 9 aylık bebeklerde beslenme düzeni olarak artık yiyeceklerde pürelerden biraz vazgeçmeye çalışınız ve taneli yiyeceklere geçiş yapınız. Yavaş yavaş çiğnemeyi ve yutmayı öğrenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir