Anasayfa / Ay Ay Bebek Gelişimi / 8 Aylık Bebek Gelişimi

8 Aylık Bebek Gelişimi

8 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Bebeğiniz artık emekliyor ve siz onu büyük bir keyifle izliyor, size doğru emekleyerek gelmesine bayılıyorsunuz. Anne ve babalar bebeklerinin emeklemesi ile birlikte etrafta bir dizi önlem almalıdır. Bebeğiniz sizin bir anlık dalgınlığınızdan faydalanabilir ve farklı odalara ya da banyoya gidebilir. Kötü kazalara sebep vermemek için deterjanlar ya da devrilmesi kolay olan ağır eşyalar kontrol altına alınmalı, bebeğin ulaşamayacağı yerlere kaldırılmalıdır. 8 aylık bebek gelişimi ve 8 aylık bebek neler yapar sorusuna başka bir cevap ise bebeğinizin koltuklara tutunarak ayağa kalkma isteğidir. Bunu henüz başaramasa da hiç pes etmeden etrafa tutunmaya ve ayağa kalmaya gayret edecektir. Etrafıyla daha ilgili olan bebeğiniz artık oyuncakları ile daha fazla oynamaya ve anne babasının çıkardığı sesleri taklit etmeye bayılır. Bebeğiniz kendisi ile sürekli ilgilenmenizi isteyecek, onunla oynamanız ve ilginizi çekmek için elinden geleni yapacaktır. Bebeğiniz hala yabancılardan hoşlanmaz ve evinde yeni birini gördüğünde ondan uzak durmak ister. Kimi zaman gelen misafir onu sevmek istediğinde ağlayarak tepki verir ve bir süre gelen yabancıyı gözleriyle uzaktan takip eder. Bir abisi ya da ablası var ise onları gördüğünde sevinç gösterileri yapar. Bebekler çocuklar daha küçük olduğundan onlarla rahat bir şekilde iletişim kurarlar.

8 Aylık Bebek Ne Kadar Uyur?

Bebeğiniz geceleri ortalama 11 saat gündüzleri ise en az 1 saat uyumaya devam eder. 7.ayda diş çıkaran ve geceleri huzursuz olduğu için sık sık uyanan bebekler bu huzursuzluğu atlattığı için rahat bir şekilde uyuyabilirler. Bebeğiniz geçen ay diş çıkarmadı ve bu ay içerisinde diş çıkardı ise yine diş çıkarmanın verdiği acı ve kaşıntı nedeni ile huzursuz olabilir ve geceleri ağlayarak sık sık uyanabilir.

8 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli?

Bebeğiniz artık mama sandalyesinde daha rahat oturur ve size yemek masasında eşlik eder. Bu aydan itibaren bebeğinize sebze çorbası dışında mercimek çorbası verebilirsiniz. Mercimek çorbası süzülmüş ya da tamamen ezilmiş olmalı. Yaptığınız sebze çorbalarına pirinç ilave edebilirsiniz ama pirincin iyice pişmiş olmasına, ezilebilecek kıvamda olmasına dikkat ediniz. 8 aylık bebekler nasıl beslenir sorusunu uzmanlar; bal, çilek, bakla ve yumurtanın beyazı haricinde birçok besini verebilirsiniz diye cevaplamakta. Bebeğinizi bu ayda emzirmeye devam etmelisiniz. Birçok anne bebeği huzursuz olduğunda emzirdiğinden bebek çorba yerine süt içmek ister ve huzursuz davranışlar sergiler. Bunun önüne geçebilmek için bebeğinize sadece uyandığında öğlen ve akşam uykularından önce meme vermeye ve onu bu duruma alıştırmaya çalışın. Ülkemizde anneanne ve babaanneler kahvaltılarda torunlarının ağzını tatlandırmayı isterler ve reçel gibi gıdaları bebeğe yedirmeye çalışırlar. Bebekler için reçel içeriğindeki fazla şekerden dolayı uygun değildir. Bunun yerine küçük bir çay kaşığı dut pekmezi verilerek bebeğin ağzı tatlandırılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir