Anasayfa / Ay Ay Bebek Gelişimi / 7 Aylık Bebek Gelişimi

7 Aylık Bebek Gelişimi

7 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Artık rahatlıkla oturmaya başlayan bebeğiniz bu ay itibari ile emekleme çabasına girecektir. 7 aylık bebek neler yapar diye bakıldığında en büyük fiziksel aktivitesi emekleme pozisyonunu denemesidir. Bebekler el ve ayakları üzerinde durmayı kavradıktan sonra hareket etme yani emekleme isteğine girerler. Sizin bebeğiniz henüz emeklemiyorsa panik yapmayın emekleme her bebekte farklılık gösterebilir. Bazı bebekler 7. ayda emeklemeye başlarken bazı bebekler 8. ay hatta 9. ayda emekleyebilir. 7 aylık bebek gelişiminde öne çıkan bir diğer şey ise ismini bilmesidir bu aydan itibaren bebeğinize ismi ile hitap ettiğinizde dönüp size bakacak ve ona hitap ettiğinizi anlayacaktır. Bebeğiniz size bu ay gülümserken dikkatli bakmalısınız çünkü bu ayda küçük bembeyaz bir diş görme ihtimaliniz yüksek. Daha önce oyuncakları ile ilgili olmayan ve onlarla oynamayan bebekler bu aydan itibaren oyuncaklarıyla oynamayı çok sever. Özellikle ses çıkaran renkli oyuncaklarla oynamak çok hoşlarına gittiği için bebeğinize oyuncak alırken bu tür oyuncaklar almaya dikkat edin. Bebeğiniz bu ay yüz mimikleri ile kendini daha iyi ifade edebilecek. Mutluluğunu sıkıntılı oluşunu ya da beğenmediği bir şeyi rahatlıkla belirtebilecek.

7 Aylık Bebek Ne Kadar Uyur?

Bebekler bu ay geceleri ortalama 10 ila 12 saat uyurken gündüzleri ise en az bir kez uyurlar. 7 aylıkbebek ne kadar uyur sorusuna gelince uyku durumu bu ay bebekten bebeğe de fark edebilir ve bebeğiniz geceleri huysuzlanabilir. Bu huysuzluk diş çıkarmasından kaynaklanır ve bebeğiniz huzursuz olduğu için sık sık uyanabilir. Bazı bebeklerde bu durum hiç gözlemlenmezken çoğu bebek diş çıkarmada zorluk çekebilir. Bu durum sizde endişeye yol açmasın, bebeğiniz dişini çıkardıktan sonra huzursuzluğu yatışacak ve uykulu geçecek geceler yine sizi bekleyecek.

7 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli?

6.aydan itibaren katı gıdalara geçen bebeğiniz için bu ayda ek besinler arttırılır, daha önce çorbaya yağ koymamıştınız bu ay çorbalara zeytinyağı ekleyebilir 7.ayın sonuna doğru sebze çorbalarına kıyma ilave etmeye başlayabilirsiniz. Geçen aya göre sebze çorbalarını zenginleştirebilirsiniz. Bakla haricinde diğer sebzeleri rahatlıkla verebilirsiniz. Meyve olarak çileği bir yaşından önce vermemeye dikkat etmelisiniz, çünkü çilek birçok bebekte alerjik reaksiyonlar yaratabilir. 7 aylık bebek nasıl beslenir diye soran anneler bilmeliler ki anne sütü hala çok önemlidir ve bebek aynı zamanda emzirilmeye devam edilmelidir. Evde mayalanmış olmak şartı ile bebeğinize yoğurt verebilirsiniz.  Yoğurt yedirdikten sonra bebeğinizi gözlemleyin eğer kusma ya da ciltte döküntü oluyorsa bebeğinizin yoğurdun içerisinde olan süt proteinine karşı alerjisi var demektir. Bu durum yumurtanın sarısı içinde geçerlidir o nedenle bebeğinize ilk kez bir şey yediriyorsanız birbirine karıştırmadan teker teker vererek başlamalısınız. Böylelikle neyin alerji yaptığını kolaylıkla anlamış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir