Anasayfa / Ay Ay Bebek Gelişimi / 6 Aylık Bebek Gelişimi

6 Aylık Bebek Gelişimi

6 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Her ay farklı gelişimler gösteren bebeğiniz artık tamamen desteksiz oturabilecek ve otururken etrafındaki nesnelere uzanarak onlara ulaşabilecek.  Bu nedenle bir takım kazaların önüne geçebilmek için bebeğinizin etrafında bulunan nesnelere dikkat etmelisiniz.  Bebekler uzanıp aldıkları nesneleri bir süre inceler ve arkasından ağzına sokarlar. Bebeğiniz arkasında bıraktığı diğer aylardan farklı olarak 6. ayda daha fazla konuşma isteği duyar ve daha zor olan heceleri çıkarmaya başlar.  Ayrıca 6 aylık bebek neler yapar bakıldığında; bebeğiniz her yöne dönebilir, herhangi bir nesneyi bir elinden diğer eline rahatlıkla geçirebilir, yüzünüzle oynamaya ve saç çekmeye bayılır, ses çıkaran nesneleri sallamaktan zevk alır, sürünür ve emeklemeye başlayabilir.

6 Aylık Bebek Ne Kadar Uyur?

Bebeğinizin sizi uykusuz bıraktığı geceler çoktan gerilerde kaldı ve yorucu akşamlar 4. aydan itibaren düzene girmişti. Şimdi ise bebeğiniz 6 aylık oldu ve siz 6 aylık bebek ne kadar uyur diye meraklanmaya başladınız. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki o uykusuz gecelere bir daha dönmeyeceksiniz. 6. ayına giren bebekler bu ayda da geceleri kesintisiz bir şeklide ortalama olarak 11 saat uyurlar bununla birlikte gündüz uykuları azalmış ve kısalmış olacak. Diğer aylara göre daha fazla hareketlenen ve etrafının farkında olan bebekler gündüz uykularını azaltmaya başlarlar. Bebekten bebeğe farklılık gösterse de gün içinde bebeğiniz en az 2 kez uyur ve bu sürenin toplamı ortalama olarak 3 saati bulur.

6 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli?

Bebeğiniz hızla büyüdü ve bu ana kadar anne sütü yeterli gelmiş olsa bile ek gıdalara geçme zamanı gelmiştir. Daha önce sütü yetersiz olan anneler meyve ve sebze sularına basit pürelere başlamıştı zaten. Genel olarak 6 aylık bebek nasıl beslenir ve hangi besinleri almaları gerekir şimdi biraz bundan bahsedelim. 6. aydan itibaren bebeğiniz ek gıdaları fazlasıyla almaya başlayacağından bebeğinize gün içinde hangi öğünlerinde nasıl beslenmesini gerektiren bir tablo hazırlayabilirsiniz. Sabah bebeğiniz uyandığı vakit varsa anne sütü yok ise devam sütü ile besledikten sonra ara öğün olarak meyve püresi verebilir öğle vakti ana öğün olarak çorba ortalama 3 ila 4 saat sonrasında sebze püresi ve akşam ana öğün olarak da yine çorba verebilirsiniz. Uyumadan önce sakinleşmesi ve rahat uyuyabilmesi için günü tekrar sütle sonlandırabilirsiniz. 6 aylık bebek için çorbalar basit ve birkaç çeşit sebzeden oluşmalı içine kesinlikle tuz ve yağ eklenmemelidir. Örneğin suyu koyduğunuz küçük tencereye patates havuç ve kış ayında iseniz içerisine birkaç dal ıspanak koyarak haşlayıp pişen sebzeleri ezerek bebeğinize çorba yapabilirsiniz. Çorbalar günlük yapılmalı ve bebeğe taze taze yedirilmelidir. Bebeğinizin çorbasını 6. ayın sonuna doğru çeşitlendirebilir mevsimine göre kabak ya da taze fasulye gibi sebzeleri ekleyebilirsiniz.  Bebeğiniz 6. ayın ortasından itibaren tuzu alınmış peynir ve katı pişirilmiş yumurtanın sarısını yemeye başlayabilir. Balın bir yaşından önce verilmesi doktorlar tarafından önerilmemekte ve buna alternatif olarak pekmez önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir