Anasayfa / Ay Ay Bebek Gelişimi / 5 Aylık Bebek Gelişimi

5 Aylık Bebek Gelişimi

5 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Bebeğiniz 5. ayına girerken neler yapabilir diye merak ediyor ve nelerle karşılaşacağınızı bilmiyor iseniz sizlere 5 aylık bebek neler yapar kısaca anlatalım. Bebeğiniz 5. aydan itibaren size artık mimikleri ile karşılık verecek, onunla gülerek konuştuğunuzda o da size gülerek karşılık verecek, reddettiği bir şeyi eliyle iterek size belirtecek. İtiraf etmeliyiz ki ek gıda vermeye başladıysanız sevmediği yiyecekleri eli ile itecek mimikleri ile yemek istemediğini size anlatmaya çalışacak. Bu aydan itibaren bebeğiniz çevresinde olan bitenin farkına varmaya başlayacak örneğin eve bir misafir geldiğinde onu yabancılayacak ve bazen bu durumdan hoşlanmayıp misafirin sevgi gösterisine karşılık ağlayarak cevap verebilecek. Bebeğiniz artık aynalara daha dikkatli bakacak ve kendini aynada bilinçli olarak incelemeye başlayacak. Bu ay göstereceği en büyük iki fiziksel gelişmeden birincisi oturmaya başlaması olacak. 5. aydan itibaren bebek kafasını tam olarak kontrol edebildiğinden ilk zamanlar yastık destekleriyle daha sonrasında da kendi kendine oturmayı becerebilecek. İkinci ve en büyük fiziksel gelişmesi ise artık ağzından hecelerin çıkması olacaktır. Arka arkaya hecelemeye başladığı için ağzından mama ve baba gibi kelimeleri duymaya başlarsınız. Bilinçli olarak baba diyemese de baba kelimesi ağızlarından ilk çıktığında babalar sevinçlerinden deliye dönerler. Üzgünüz ama anne gibi kelimeleri söyleyebilmeleri için biraz daha beklemelisiniz.

5 Aylık Bebek Ne Kadar Uyur?

Genel olarak 5 aylık bebek ne kadar uyur sorusunun cevabını uzmanlar net bir şekilde ifade etmekte. Artık motor becerileri gelişen bebeğiniz geceleri ortalama 10 ile 12 saat uyurken gündüz uykuları daha kısalır ve ortalama olarak gündüzleri 2 kez uyurlar. Burada dikkat edilmesi gereken her bebeğin küçük değişiklikler gösterebilmesidir. Kimi bebekler gün içinde kısa kısa 3 kez uyurken kimi bebekler daha uzun olmak üzere 2 kez uykuya dalarlar.

5 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli?

Bebeğinizi emziriyorsanız ve kilo alımı düzenli bir şekilde devam ediyorsa siz ve bebeğiniz oldukça şanslısınız ve 6. aya kadar ek besine başlamamalısınız. Eğer bu şanslı annelerden değilseniz ve 5 aylıkbebek nasıl beslenir bilmiyor iseniz size bebeğinizi en doğru şekilde nasıl beslemeniz gerektiğini kısaca anlatıcağız. Öncelikle az da olsa sütünüz varsa ek gıda ile birlikte emzirmeye, yok ise anne sütüne yakın olan mamaları ara öğünlerde bebeğinize vermeye devam etmelisiniz. Örneğin bebeğinizi sabah uyandığı zaman emzirmeye başlayabilir sütünüz yoksa doktorunuzun önerdiği devam mamalarını içirebilirsiniz. Ek gıdalara gelince 5. aydan itibaren sütü yetersiz olan anneler meyve sebze sularına ek olarak meyve pürelerine başlayabilirler. Bu ay sebze çorbası için erken olmakla beraber tek bir sebzeyi haşlayıp püre haline getirdikten sonra bebeğin yutmasını kolaylaştırmak için biraz sulandırarak bebeğinize yedirebilirsiniz. 5 aylık bebeğiniz için ek gıdalara başladığınız anda bebeğinize gün içinde su içirmeyi unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir