Anasayfa / Ay Ay Bebek Gelişimi / 4 Aylık Bebek Gelişimi

4 Aylık Bebek Gelişimi

4 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Bebeğiniz göz açıp kapayıncaya kadar 4 aylık oldu ve siz bu hızla geçen süreçte sürekli fiziksel değişimler gösteren yeni beceriler kazanan çocuğunuzun bu ay içerisinde hangi becerilerini geliştireceğini merakla bekliyorsunuz. O zaman size 4 aylık bebek neler yapar, bu ay hangi gelişimleri gösterecek kısaca anlatalım. 4.ayda bebeğiniz artık oldukça hareketlidir, kendi kendine dönmeye başlayacağından bir dizi önlemler almalısınız. Örneğin koltuk üzerinde yatırdığınızda bir anda dönebilir ve yere düşme tehlikesi ile karşı karşıya gelir bu nedenle bebeğinize yere serdiğiniz temiz bir çarşaf üzerinde dilediğince hareket etme özgürlüğünü verin. Bu ayda bebeğinizin göz kasları büyük bir gelişim gösterdiğinden daha iyi görmeye başlar. Özellikle kırmızı gibi parlak renkleri severler ve izlerler, bebeğinize bu ayda oyuncak alırken parlak renkli olmasına dikkat edin. Bebek annesini artık net bir şekilde tanır ve seslere duyarlılığı artar, seslenildiğinde dönüp bakma ihtiyacı duyar. Bu ayda ellerinin bir şeyleri tutmak için olduğunu keşfeder ve eline aldığı her şeyi incelemekten ve ağzına götürmekten büyük zevk duyar.

4 Aylık Bebek Ne Kadar Uyur?

Bebeğiniz 4. ayına kadar birçok geceler sizi uykusuz bırakmış olduğu için en merak ettiğiniz sorulardan biri şüphesiz ki 4 aylık bebek ne kadar uyur? Bu ay siz anneler için çok güzel bir haberimiz var çünkü geceleri uzun uykular sizi bekliyor olacak. 4. ayına gelen bebeğiniz bu ay itibari ile uykuyu düzenleyen Meletonin hormonu salgılamaya başlayacak böylelikle gece uykuları 12 saate çıkacaktır. Bu uzun uyku durumuna inanamayabilirsiniz ama bebeğiniz geceleri ancak altlarını kirlettikleri veya acıktıkları için uyanacaktır. Bebeğinizin altını değiştirdikten ve besledikten sonra tekrar uyumaya devam edecektir.

4 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli?

4 Aylık bebeğe sütün yetip yetmediğinin nasıl anlaşılacağı, 4 aylık bebek nasıl beslenir gibi sorular anneler tarafından en çok sorulan soruların başında gelir. Annenin sütü yeterliyse bebeği sadece emzirmeye devam etmeli herhangi bir ek gıda verilmemelidir.  Eğer bebeğiniz 3 ila 4 ay arasında ortalama 500 gr almış ise bu annenin sütünün yeterli olduğunu gösterir ve herhangi bir ek besine ihtiyaç duyulmaz. Sizin bebeğinizde kilo artışı durmuş ise doktorunuz size mama ile birlikte su ve 4. ayın sonuna doğru cam rendede rendeleyerek suyunu çıkaracağınız elma suyu, havuç suyu, tahıllı hazır mamaları da önerebilir. Bebeğinizi aylık kontrolü için doktoruna götürdüğünüzde ağırlığı ölçülecek ve gelişen kilo artışına göre doktorunuz size ek gıdaya geçip geçmeyeceğinizi bildirecektir. Ek gıdaya başlanmış ise bunu azar azar vermeli ve bu süreçte sütünüz azalmış olsa dahi emzirmeye devam etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir