Anasayfa / Ay Ay Bebek Gelişimi / 3 Aylık Bebek Gelişimi

3 Aylık Bebek Gelişimi

3 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Bebeğiniz 3. ayına girerken gelişimi ve becerileri hızla gelişmeye devam etmektedir.  Doktorların ve uzmanların görüşüne göre 3 aylık bebek neler yapar nasıl gelişir ve becerileri nasıl artar bunlardan bahsedeceğiz. Bebeğiniz hızla büyümeye devam ederken siz de bu gelişmeleri ve bebeğinizin kazandığı yeni becerileri büyük bir keyifle izleyeceksiniz. Bu ayda bebeğiniz sesli bir şekilde gülmeye başlar, etrafındaki insanları ayırt edebilir, ellerini daha iyi kontrol edebildikleri için çıngırak benzeri oyuncaklarla oynayabilir, başını yüzme pozisyonundayken ve kucaktayken dik tutabilir, başını çevirerek nesneleri takip etmeye başlar ve sebep sonuç ilişkisini kavramaya başlar. Bu ay ellerini incelemeye başlar, sık sık ellerine bakarak onları incelemeye bayılırlar. 3 Aylık bebeğin uyuması ve beslenmesi daha düzenli bir hale girer ve uykusuz geçen gecelerin yavaş yavaş sonuna gelinir. 3 aylık bebek neler yapar sorusu her bebek için biraz fark edebilir, yukarıda anlattıklarımız genel bir uzman görüşü olup bazı bebekler biraz daha geç bazı bebekler ise biraz daha erken gelişim gösterebilir.

3 Aylık Bebek Ne Kadar Uyur?

Bebeğinizin 3. ayında uyku düzeni oturmaya başlar ve gece ile gündüz uykuları normal düzene girmeye başlar. Sindirim sistemleri 3. ayında güçlenmeye başladığından eskisi kadar gaz sancısı çekmediği için bebekler geceleri daha rahat uyumaya başlar.  Bebeğinizi 3. aydan itibaren yatağına yatırarak kendi kendine uyuma alışkanlığını kazandırmaya başlayabilirsiniz. Ortalama olarak 3 aylık bebek ne kadar uyur derseniz uzmanların verdiği bilgiye dayanarak 15 saat diyebiliriz. Gündüzleri daha fazla uyanık kalmaya başlayan bebeğiniz ortalama olarak geceleri 10 saat gündüzleri ise 5 saat uyur.

3 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli?

İlk iki ayda yaptığınız gibi 3. ayında da bebeğinizi emzirmeye devam etmelisiniz. Uzman çocuk doktorlarının verdiği bilgiler doğrultusunda 3 aylık bebek nasıl beslenir ve ek gıdaya başlanmalı mı gibi sorularınızın cevabını net bir şekilde aktaracağız. Eğer bebeğiniz doğduğu andan 3. ayına kadar ortalama 2 ila 2,5 kg almış ise annenin sütü yeterlidir ve ek besine gerek yoktur. Eğer bebeğiniz kilo almıyor ise sütünüzün yetersiz olduğu anlaşılır ve doktorunuzun size önereceği anne sütüne ek olarak mama takviyesine geçebilirsiniz.  Bebeğinizi ilk üç ay besledikten sonra yatağına yan bir şekilde yatırmanızda fayda var. Uzman doktorlar ilk üç ayda bebek emzirildikten sonra bir miktar sütü kusarak dışarıya çıkarmalarının doğal olduğunu yan yatırılarak uyku esnasında kusma sonucunda boğulmanın önüne geçebileceğini önemle vurgulamakta.  Bebeğinizin bu ayda emme süresi daha da kısalmıştır ortalama olarak 6 ila 7 dakika gibi bir sürede doyarlar. Emzirme sıklığı ise her bebekte farklılık göstermekle beraber 3 ile 4 saat arası değişir. Bebeğiniz ile artık güçlü bir iletişim kurduğunuzdan bebeğinizin ne zaman acıktığını anlamaya başlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir