Anasayfa / Ay Ay Bebek Gelişimi / 2 Aylık Bebek Gelişimi

2 Aylık Bebek Gelişimi

2 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

2 aylık bebeğinizin yapabilecekleri, gelişimi ve becerileri bebeğinizin ilk ayına göre biraz daha fazlalık gösterecektir. Çabucak geçen birinci ayın ardından bebeğiniz ikinci ayına girdi ve siz büyük bir heyecanla bu ay bebeğinizde ne gibi değişimler olacağını ve 2 aylık bebek neler yapar merak ediyorsunuz. Bebeğiniz 2. ayın ilk haftasından itibaren size büyük bir sürpriz yapacak, sesinizi duyduğunda size gülümseyerek bakacak. Siz konuştuğunuz zaman sesler çıkarmaya başlayacak, sevildiğini hissedecek, kucağınızda olmaktan büyük mutluluk duyacaktır. Göz kasları ilk ayına göre biraz daha gelişmiştir ve renkli nesnelere bakacak herhangi bir nesneyi gözüyle takip etmeye başlayacaktır. Bu ay içerisinde bazı bebekler başını dik tutmaya başlar yüzükoyun uzatıldığında başını yerden kaldırma çabası içine girer. 2 aylık bebek artık elleriyle bir nesneyi rahatlıkla kavrayabilir neşeli sesler çıkarabilir. Uzmanların “bebeğinizle sürekli konuşmaya çalışın böylelikle onu sesler çıkarmaya teşvik edersiniz” önerisini göz ardı etmeyin deriz.

2 Aylık Bebek Ne Kadar Uyur?

Bebeğiniz 2. ayında geceleri daha fazla uyumaya gündüzleri ise daha fazla uyanık kalmaya başlayacaktır. Uzmanlar 2 aylık bebek ne kadar uyur sorusunun cevabının zaman zaman değişebileceğini, buna rağmen 2 aylık bir bebeğin günde ortalama olarak 15 ila 16 saatinin uykuda geçeceğini belirtiyorlar. Birçok anneden bebeklerinin sürekli ağladığını ve uyumadığını söylediğini duyar gibiyiz. Bu durumun nedeni bebeğinizin hassas sindirim sistemi nedeni ile gaza bağlı karın ağrılarıdır. Doktorunuzun tavsiye edeceği gaz ilaçlarını kullanıp gaz yapmayan yiyecekler tüketmeye çalışmalısınız, unutmayın anne ne yerse sütüne o besinlerin değerleri geçer.

2 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli?

2 aylık bebek nasıl beslenir sorusunun cevabı olarak sadece anne sütü diyebiliriz. 2 aylık bebeğinizi anne sütü ile beslemeye devam etmeli, emzirme aralığını gündüzleri ortalama 3 saatte bir devam ettirmelisiniz. Tüm dünyada kabul gören bir bebeğin en az 6 ay anne sütü ile beslenmesi gerektiğidir. Bebeğe ve annenin sütünün bolluğuna göre bu emzirme süreleri değişebilir. Kimi bebekler daha erken acıkır ve bunu anneye ağlayarak belli eder. Gündüzleri sık bir şekilde emzirdiğiniz bebeğiniz için gece beslenme saatlerinde değişiklik yapmaya başlayabilirsiniz. İlk ay geceleri en fazla 3 saatte bir emzirdiğiniz bebeğinizi 2.ayında geceleri sadece 2 kez emzirebilirsiniz. Böylelikle uyku düzeni ve beslenme düzeni yavaş yavaş oturmaya başlayacaktır. 2 aylık bebek için ek gıdaya henüz ihtiyaç yoktur. Su verme konusunda hala bazı uzmanlar farklı görüşler belirtse de anne sütündeki su bebeğe yeterli gelir kanaati birçok doktor tarafından onaylanmıştır. Sütü yetersiz olan anneler mama kullandıkları için bebeklerine su verip vermemeleri gerektiğini doktorlarına danışmalıdır. 2 Aylık olan bebeğinize 3 saatte bir emzirmeye devam edin unutmayın ki hızla büyüyen bebeğinizin anne sütüne ihtiyacı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir