Anasayfa / Ay Ay Bebek Gelişimi / 12 Aylık Bebek Gelişimi

12 Aylık Bebek Gelişimi

12 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Bebeğinizin 12 ayını ve 1 yaşını oldurdu ve artık ilk bir yılını geride bırakıyor. Dolayısı ile de artık çok daha fazla bir şekilde aktif olacak olan bebekleriniz ellerini tuttuğunuzda çok rahat bir şekilde yürümekte ve hatta bazen bu aylarda bebekler destek almadan dahi birkaç adım atıp düşebilmektedirler. Bu durum sizleri asla korkutmasın. Sadece ona engel olacak ve düştüğünde zarar verecek alanları kaldırın bu yeterli olacaktır. 12 aylık bebek neler yapar diye baktığımızda artık eşyalara çok daha fazla ilgi göstermeye başlar. Birçok şeyin ismini öğrenmeye başlar ve gözleri ile sizlere bakarak öğrenmek ister.  Yaptığınız şeyleri taklit etmeye başlar ve resimli kitaplar ile artık daha fazla ilgilenir.  Birçok şeyi rahatlıkla tutabilir ve artık ayaktayken yere eğilip istediği şeyleri alabilir. Daha önce sadece tek seferde iki şey alabilirken artık 3 eşyayı birden taşımayı öğrenebilir. 12 aylık bebek neler yapabilir diye farklı noktalara değindiğimizde ise artık duygularını çok daha rahat ifade ettiğini görürsünüz. Ne yapmak istediğini ve kimi istediğini sadece suratına bakarak bile anlayabilirsiniz. Ayaklanmaya başlayacağı için tehlikeli olan ve üstüne devrilebileceği her şeyi mutlaka kaldırınız ve ona güvenli ortamlar hazırlayınız. Çok yakın zamanda artık size ihtiyacı kalmadan yürümeye başlayacak ve asıl zor dönemlere girmiş olacaksınız.

12 Aylık Bebek Ne Kadar Uyur?

12 aylık bebek ne kadar uyur ya da ne kadar uyumalıdır. Bebeğinizin bir yaşının dolması ile birlikte artık uyku düzenini tamamen düzelttiğini görürsünüz. Gündüzleri sadece bir kez ortalama 2 saat uyurken geceleri ise artık deliksiz bir uyku dönemine geçebilir. Geceleri erken uyuması ve uyanmaması için öncellikle gündüz uykusunu sadece bir kere yapmaya gayret ediniz. 12 aylık bebek ne kadar uyumalısorusunun yanıtı biraz da sizde. Gündüz uykusunu bire düşürmeyi asla ihmal etmeyiniz ve böylelikle gece daha iyi ve daha rahat, kesintisiz uyumasını sağlamış oluverin.

12 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli?

12 aylık bebek nasıl beslenir diye baktığımızda artık sizinle daha fazla inatlaşmaya başladığını görüyoruz. Daha fazla yemek seçmek isteyecek ve yemeği kendi yemek isteyecektir. Ona bu fırsatı veriniz ve onu destekleyiniz. Farklı tatları önüne koyduğunuz ama yemediği zaman çok ısrarcı olmayınız. Özelikle daha çok seveceği yemekleri yapmaya dikkat ediniz. Çikolata ve şeker gibi çok seveceği yiyecekler ile mümkün olduğu kadar tanıştırmayınız. 12 aylık bebek nasıl beslenmeli konusunda kendi çocuk doktorunuzdan da bilgi alabilirsiniz. Özellikle yemek yedirirken asla inatlaşmayınız ve zorla yedirmeye çalışmayınız. İnatçı bebeklerde bu daha ters tepki yaratacak ve hiç yememesine olanak sağlamış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir