Anasayfa / Ay Ay Bebek Gelişimi / 10 Aylık Bebek Gelişimi

10 Aylık Bebek Gelişimi

10 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Artık bebeğiniz 10 aylık ve bu ayda da sizi oldukça şaşırtmaya devam edecek.  Bebeğiniz bu ayda onunla sohbet etmenize bayılır ve kendince sizlere bir şeyler anlatmaya çalışır. Artık bu dönemde bebeğiniz rahatça tutunup kalkacak hatta onu bol bol elinden tutup yürütmenizi istiyor olacaktır. Bebeğiniz henüz ayağa kalkmak istemiyorsa hiç üzülmeyin. Her bebeğin farklı gelişimleri vardır ve bire bir olmak zorunda değildir. Kız çocukları biraz daha çabuk yürümeye başlarken, erkek çocukları biraz daha geç yürüyebilirler. Bebeğiniz ile bu ay tam iletişim kurma zamanı. 10 aylık bebek neler yapar diye baktığımızda aslında çok şey yapabildiğini görüyoruz ama bunun için sizin de onu desteklemeniz gerekecektir. Ağlayarak ya da sizlere göstererek istediği şeylerin isimlerini söyleyerek ona verin ve böylelikle öğrenmesini sağlayınız. Mama verirken yemek olduğunu, su verirken onun su olduğunu mutlaka tekrarlayınız.  Bebeğiniz bu ayda en çok alkış yapmaya bayılacaktır. Beraber onunla müzik açarak eğlenebilirsiniz. Özellikle sizin şarkı söylemenize bayılacaktır. Bebeğiniz bu ay sizinle bol bol oynamak isteyecektir. Saklanma oyunu ve kayıp eşyaları bulma oyunu en çok sevdikleri aktiviteler arasında yer alabilir. Artık ona yaptığınız her şeyi anlatmayı ve bol bol konuşmayı asla aksatmayınız. 10 aylık bebek neler yapabilir sorusunun yanıtı biraz da sizlerin ona ne verdiğiniz ile orantılıdır. Bu ayda özellikle onun hoşlanacağı bol resimli kitaplar sunmanız çok kısa sürede onun öğrenmesini sağlayacak. Özellikle resimlerdeki şeyleri tanımak isteyecek ve göz gezdirerek sizlerden bunun ne olduğunu söylemenizi talep ediyor olacaktır.

10 Aylık Bebek Ne Kadar Uyur?

10 aylık bebekler ne kadar uyur diye baktığımızda genellikle gündüz saatlerinde 2 kez olduğunu görmekteyiz. Erken saatlerde kalkan 10 aylık bebek ilk uykusun 4 saat sonra yapmalıdır. Diğer uyku saati de hareketli geçen birkaç saat sonrasında tekrarlanabilir. Gece uykularında ise ara sıra bölünmeler olabilir. Özellikle artık bebeklerinizi gece uykusundan kalktıklarında beslememeye dikkat ediniz ve kendi başına dalmayı öğretmeyi çalışınız.

10 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli?

10 aylık bebek muhtemelen verdiğiniz her şeyi merak edecek ve yemeye başlayacaktır. Bu dönemde aslında yeni tatlara açıktır ama sevmediği yiyecekleri de net bir şekilde ifade edebilir. 10 aylık bebek nasıl beslenir diye baktığımızda halen anne sütünün ağırlıklı olduğunu görüyoruz. Anne sütünün yanı sıra sabah, öğlen ve akşam olmak üzere ek gıdalara devam edilmelidir. Düzenli bir yemek zamanı onun acıkmamasını ve daha enerjik olmasını sağlayacaktır. Anne memesini ise her istediğinde değil, düzenli bir şekilde vermeye özen göstermelisiniz. Bu ayda özellikle meme ile oynamaya bayılacaktır. Sizlerin her dakika kucağınıza gelmek ve meme emmek isteyebilir. Bu konuda kendinize sınır koymalı ve memeyi asla bir oyun haline getirmesine izin vermemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir