Anasayfa / Ay Ay Bebek Gelişimi / 1 Aylık Bebek Gelişimi

1 Aylık Bebek Gelişimi

Aylardır karnınızda taşıdığınız o muhteşem varlığı kucağınıza alalı tam bir ay oldu ve siz o muazzam annelik duygusu ile bambaşka bir insan oluverdiniz. Daha şimdiden o minicik bebeğinizin size anne diyeceği günü sabırsızlıkla beklemeye başladınız. Her geçen gün bebeğinizin biraz daha büyüdüğünü gözlemlerken acaba bu ay hangi becerileri kazanacak diye güzel bir bekleyiş içerisine girdiniz. İşte bu konuda sizlere yardımcı olabilmek için ay ay bebek gelişimini 1.ay itibari ile anlatmaya başlayacak, sizlere bu harika yolculukta nelerle karşılaşacağınızı yazacağız. Sizlere 1 aylık bebek neler yapar, 1 aylık bebek ne kadar uyur, 1 aylık bebek nasıl beslenir gibi 1 aylık bebek gelişimi hakkında bilgiler vereceğiz.

1 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

1 Aylık bebek neler yapar öncelikle bundan bahsedelim ve size ilk ayda neler ile karşılaşacağınızı anlatalım. Öncelikle 1 aylık bebek yeni doğan sınıfına girer ve dış dünyaya yeni yeni adapte olmaya başlar. Araştırmacı doktorlara göre bebek anne karnındayken annenin babanın varsa kardeşin yani annesinin sürekli birlikte olduğu kişilerin seslerini duyar ve bu seslere alışır. 1 aylık bebek etrafındaki bütün sesleri duyar ve annesinin sesini diğer seslerden ayırt edebilir. İlk günlerde çoğu zaman kapalı olan ve ara sıra açtıkları gözlerini ilk bir haftadan sonra tam olarak açmaya başlarlar. 1 aylık bebek uzatıldığı zaman bacak ve kolları içeriye doğru kıvrık bir pozisyonda durur ve bu durum ilerleyen aylarda tamamen geçecektir. Henüz yeni doğan sınıfında olan 1 aylık bebek ayakta ya da kucakta tutulduğu zaman başını dik tutamaz ve başı öne doğru düşer bu henüz boyun kaslarının gelişmemesinden kaynaklanır. 1 aylık bebeğin görüş mesafesi ise kendisinden 15 ile 30 cm arasında uzaklıkta olan mesafeyi bulanık bir şekilde görebilir.

1 Aylık Bebek Ne Kadar Uyur?

1.ayda bebeğiniz hızlı bir büyüme gerçekleştirirken büyümesinde en temel ihtiyacı olan uyku düzeninden bahsedelim birazda. 1 aylık bebek ne kadar uyur ve ne kadar uyuması gerekir diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Genel olarak bebekler bu ayı neredeyse uyuyarak geçirir diyebiliriz. Günde ortalama 17 ile 20 saat arası uyuyan bebekleri uyurken zevkle izler anne ve babaları. Hatta kimi zaman çok uyuyor diye paniğe bile kapılabilirler. Rahat olun ve gelecek uykusuz aylar için şimdiden hazırlıklı olun.

1 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli?

Sürekli uyuyan bebeğinizin gelişmesi için iyi bir beslenmeye ihtiyacı vardır. 1 aylık bebek nasıl beslenir ve ne sıklıkla beslenmesi gerekir birazda bundan bahsedelim.  Bebeğinizi anne sütü ile beslemeye özen gösterin, annede çeşitli nedenlerle süt yok ise doktorunuzun önereceği anne sütüne en yakın olan mamalardan birini kullanın. 1 aylık bebek nasıl beslenir ve ne sıklıkla beslenmeli sorusunun cevabı ise bebeğinizin her 3 saatte bir emzirilmeye ihtiyacı vardır. Özellikle geceleri 3 saatte bir emzirmek için uyanmaya zorlanabilirsiniz. Bu nedenle saatinizi her 3 saatte bir sizi uyandırması için kurmanızda fayda var. Bebeğinizi emzirme pozisyonuna getirdiğiniz zaman bebek refleksler göstermeye başlar ve ağzı ile memeyi aramaya başlar ve nihayet memeyi birazda sizin yardımınızla bularak emmeye başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir